Ana Sayfa > 3. Sınıf Hayat Bilgisi Kitabı > 3. Sınıf Hayat Bilgisi Kitabı Sayfa 68-69-70-71 MEB Yayınları

Hayat Bilgisi Ogretmeni
Binbaşı
Konular1930
Cevaplar0

3. Sınıf Hayat Bilgisi Kitabı Görev de Benim Sorumluluk da Metni Etkinlik Cevapları Sayfa 68, 69, 70, 71


3. Sınıf Hayat Bilgisi Kitabı Görev de Benim Sorumluluk da Metni Etkinlik Cevapları


3. Sınıf Hayat Bilgisi Kitabı Sayfa 68-69-70-71


“3. Sınıf Hayat Bilgisi Kitabı Sayfa 68-69-70-71 MEB Yayınları”


“3. Sınıf Hayat Bilgisi Kitabı Sayfa 68-69-70-71 MEB Yayınları”


Soru : • İki görsel arasındaki farkın sebebi sizce nedir? Söyleyiniz. 


Cevap : Bence iki görsel arasındaki fark bir odanın dağınık olması birinin de odanın toplu olmasıdır. 1. görseldeki çocuk mutsuzdur çünkü odası dağınıktır. Aradığı eşyalarını bulamıyor olabilir. 2. görselde oda toplu olduğu için çocuk mutludur çünkü aradıklarını kolaylıkla bulabilir.


Soru : • Yaşadığınız ortamın hangi görsele benzemesini isterdiniz? Neden?


Cevap : Yaşadığım yerin 2. görseldeki yere benzemesini isterim çünkü etraf toplu olunca insan mutlu oluyor ve aradığını kolaylıkla bulabiliyor.


• Öğretmeninizin tahtaya yazdığı aşağıdaki sorunun cevabını bir dakika
boyunca düşününüz.
• Soruyu cevaplamak için söz alınız. Cevaplamadan önce sınıftan iki
arkadaşınızın ismini söyleyiniz. Onların cevaplarını dinleyiniz.
• Arkadaşlarınızı dinledikten sonra siz de cevabınızı veriniz.
• Tüm sınıf soruları cevaplayana kadar etkinliğe devam ediniz.
• Etkinlik bittikten sonra aşağıdaki soruları cevaplayınız.
Farka Dikkat!

Soru: Evde üzerinize düşen görev ve sorumluluklar nelerdir?


Cevap :

Evde üzerime düşen görev ve sorumluluklarım eşyalarımı düzenli bir şekilde kullanmak ve odamın temiz tutmaktır.

Evde üzerime düşen görev ve sorumluluklar odamı toplamak, eşyalarımı düzenli kullanmak, ev işlerinde aileme yardım etmek, sofranın kurulmasında toplanmasında yardımcı olmak benim görev ve sorumluluklarımdır.


1. Sorumluluklarınızı yerine getirince ne hissediyorsunuz?


Kısa Cevap : “Sorumluluklarınızı yerine getirince ne hissediyorsunuz?” ile ilgili kısa cevabı için tıklayınız.

Uzun Cevap :

Sorumluluklarımı yerine getirince mutlu ve huzurlu hissediyorum çünkü sorumluluklarım yapmam gereken işler. İşlerimiz ne ne kadar düzenli yerinde yaparsam o kadar mutlu hissediyorum. Sorumluluklarımı yerine getirmediğim zaman mutsuz hissediyorum çünkü yapmam gerekenleri yapmamış oluyorum.


2. Sorumluluklarınızı yerine getirmeyince ne hissediyorsunuz?


Kısa Cevap : “Sorumluluklarınızı yerine getirmeyince ne hissediyorsunuz?” ile ilgili kısa cevabı için tıklayınız.

Uzun Cevap :

Sorumluluklarımı yerine getirmediğim zaman mutsuz ve huzursuz hissediyorum. Sorumluluklarımı yerine getirmem gereklidir ama sürekli erteleyerek sorumluluklarımı yerine getirmediğim zaman insanların bana güveni kırılıyor, etrafım düzensiz bir hal alıyor. Bu yüzden sorumluluklarımı yerine getirmeye çalışıyorum.


3. Sınıf Hayat Bilgisi MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 70 Cevapları


İş Bölümü 

3. sınıf öğrencisi Efe, okuldan çıkınca babasının çalıştığı çiftliğe gitti. Bir süre çiftlikte vakit geçirdikten sonra babası ile birlikte eve geldiler. Köydeki halı atölyesinde halı dokuyan annesi henüz işten çıkmamıştı. Ağabeyi ile ablası da okuldan eve gelmemişlerdi.

Eve geldiklerinde bahçe kapısı “gıcırrrr” diye açıldı. Belli ki kapının bakıma ihtiyacı vardı. Bahçe kapısının açıldığını duyan köpekleri Dost, onları heyecanla karşıladı. O gün hava çok sıcaktı. Efe, Dost’un su kabının boş olduğunu fark etti. Bahçedeki çiçekler de boynunu bükmüştü. Efe’nin karnı acıkmıştı. Annesi işten gelene kadar Efe ile babası iş bölümü yapmaya karar verdiler.


1. Efe ve babası nasıl bir iş bölümü yapmışlardır? 


Cevap : Efe, Dost’a su doldurmuştur. Bahçedeki çiçekleri sulamıştır ve kapıya gıcırdamaması için yağ sürmüştür. Babası ise annesi gelene kadar yemek yapmıştır.


2. Efe’nin evde tek başına yapabileceği görev ve sorumluluklar neler olabilir?


Cevap : Efe’nin evde tek başına yapabileceği görev ve sorumlulukları; odasının toplamak, eşyalarını düzenli tutmak, çiçekleri sulamak, köpeği Dost’un yemeğini suyunu koymak yapabileceği görev ve sorumluluklardır.


3. Efe’nin evde babası ile birlikte yapabileceği görev ve sorumluluklar neler olabilir?


Cevap : Efe’nin evde babasıyla yapabileceği sorumluluklar yemek yapmak ve evi düzenlemek toplamak olabilir.


3. Sınıf Hayat Bilgisi MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 71 Cevapları


Görev ve Sorumluluklarımız 

• Aşağıdaki ifadelere göre görev ve sorumluluk çarkının her dilimine bir görev veya sorumluluk yazınız.
• Evinizde sizin üzerinize düşen görev veya sorumlulukları yeşil bölümlere,


Cevap : Çiçekleri sulamak, odamı toplamak, eşyalarımı düzenle tutmak, kahvaltıyı hazırlarken anneme ve babama yardımcı olmak benim görev ve sorumluluklarımdır.


• Evinizde yetişkinlerin üzerine düşen görev veya sorumlulukları mavi bölümlere,


Cevap : Yemek yapmak, etrafı toplamak, bulaşıkları toplamak, çamaşırları yıkamak, temizlik yapmak evimizde yetişkinlerin üzerine düşen görev ve sorumluluklardan bazılarıdır.


• Evinizde ortak görev veya sorumlulukları ise pembe bölümlere yazınız.


Cevap : Kahvaltıda annemi babama yardımcı olma çiçekleri sulamak evimizde ortak görev veya sorumluluk vardır.


• Etkinlik bittikten sonra aşağıdaki soruları cevaplayınız.


1. Yapmaktan hoşlanmadığınız görev ve sorumluluklarınız var mı? Bunları yerine getirmediğinizde ne olur? Örnek vererek yazınız.


Kısa Cevap : “Yapmaktan hoşlanmadığınız görev ve sorumluluklarınız var mı? Bunları yerine getirmediğinizde ne olur? Örnek vererek yazınız.” ile ilgili kısa cevabı için tıklayınız.

Uzun Cevap :

Yapmaktan hoşlanmadığım görev ve sorumluluklarım var. Bunlardan birisi odamı toplamak odamı toplamayı sevmiyorum ama toplamadığın zaman odam çok dağınık oluyor. Her şey bir yerlerde oluyor. Onları bulmam çok zor oluyor. Bu nedenle odamı düzenli olması için topluyorum.


2. Görev ve sorumluluklarınızı yerine getirmediğinizde ebeveynleriniz sizce ne hissedebilir? 


Kısa Cevap : “Görev ve sorumluluklarınızı yerine getirmediğinizde ebeveynleriniz sizce ne hissedebilir?” ile ilgili kısa cevabı için tıklayınız.

Uzun Cevap :

Görev ve sorumluluklarımızı yerine getirmediğimizde ebeveynlerimiz mutsuz olabilirler. Zaten evdeki birçok sorumluluğu onlar üstleniyor bunları yaparlarken çok yoruluyorlar. Bir de bizim görev ve sorumluluklarımızı yaparlarsa çok yorulurlar. Bu yüzden herkes görev ve sorumluluklarımı yerine getirmeye çalışıyorum.


3. Günümüzdeki çocuklar ile gelecekteki çocukların görev ve sorumlulukları arasında hangi farklar olacaktır?


Kısa Cevap : “Günümüzdeki çocuklar ile gelecekteki çocukların görev ve sorumlulukları arasında hangi farklar olacaktır?” ile ilgili kısa cevabı için tıklayınız.

Uzun Cevap :

Günümüzde çocuklar ile gelecekteki çocukların görev ve sorumlulukları arasında çok büyük farklar olacaktır. Gelecekte birçok şeyi makineler yapacaktır.

Makineler yaptığı için şu an yaptığımız çiçekleri sulamak, çöpü dökmek ailemizde ev işlerinde yardımcı olmak gibi görev ve sorumluluklarımızı makineler yapacaktır. Bu nedenle gelecekteki çocuklar bence makineleri düzeltmek onlara gerekli enerjiyi vermek gibi sorumlulukları olacaktır.


“3. Sınıf Hayat Bilgisi Kitabı Sayfa 68-69-70-71 MEB Yayınları” konusunu videolu bir şekilde izleyebilir ve dinleyebilirsiniz.
 

Our Score
Yönetici
Konular0
Cevaplar351

Görev ve sorumluluklarımızın neler olduğunu farkına varırsak öncelikle kendimizin ve bize düşen görevlerimizin neler olduğunu bilirsek başkalarına da kendimize de faydamız dokunur. Kişisel bakımınız temizliğimiz genel bakımımız ve çeşitli birçok sorumluluklarımız evde düşen ve bizim görevimiz olan birçok sorumluluğumuzu bilmek hem bizleri hem de çevremizdekileri mutlu eder. Sorumluluk sahibi olmak bizleri başarılı bir kişiliği hazırlar nokta eğer sorumluluk sahibi olursak birçok işimizi planlayarak yaparız. Sorumluluklarımızın farkında olursa kurallara uymuş oluruz.

Binbaşı
Görev ve sorumluluklarımızın her zaman farkında olmaya Özen göstermeniz nokta toplumda ister bir çocuk ister Bir yetişkin olalım görev ve sorumluluklarımız vardır görev ve sorumluluklarımız değişse de birbirine göre farklılıklar gösterse de görev ve sorumluluklarımız hem kendimiz hem de çevremizi insanlar için gereklidir. Görev ve sorumluluklarımızın farkına vardığımız zaman sorumluluk sahibi ahlaklı bir biri olarak yetişir kendimize ihmal etmemiş oluruz. Buna örnek vermek gerektiği zaman ise evde sorumluluklarımızın farkına vardığımız zaman aile bireylerine karşı olan görevlerimizi ve kuralları yerine getirmiş oluruz okulda görev ve sorumluluklarımıza uyduğumuz zaman okumamız daha temiz Doğal kaynaklar daha iyi bir şekilde kullanılmış olur ve arkadaşlarımıza olan saygımızı güzel bir şekilde korumuş oluruz. Görev ve sorumluluklar hepimiz içindir uyumalıyız ve uymaya dikkat etmeliyiz.
Binbaşı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!
Exit mobile version