Ana Sayfa > 4. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı > 4. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Sayfa 139-140-141 FERMAN Yayıncılık

Sosyal Bilgiler Ogretmeni
Yüzbaşı
Konular625
Cevaplar3

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Bilinçli Tüketiciyiz Metin Etkinlik Cevapları Sayfa 139, 140, 141


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Bilinçli Tüketiciyiz Metin Etkinlik Cevapları


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Sayfa 139-140-141


Hazırlanalım


Soru :  Doğal kaynakların bilinçsizce tüketilmesinin sonuçları neler olabilir? Fikirlerinizi söyleyiniz.


Kısa Cevap :

Doğal kaynakların bilinçsizce tüketilmesinin sonuçları

  • Küresel ısınma dediğimiz iklim değişikliklerinin olması
  • Yeşil olanların kısıtlanması ve yaşam alanlarının azalması
  • Birçok hayvanın neslinin tükenmesi
  • Ekolojik döngünün bozulması
  • Çevresel felaketlere yol açılması
  • Havanın kirlenmesi bir gün suyun kirlenmesi gibi doğanın kirlenmesi sebebiyle hastalıkların artması
  • Su kaynaklarının azalması
  • Petrol ve maden gibi kaynakların azalarak ihtiyaçlarımızı karşılayamaması

Uzun Cevap :

Bence doğal kaynakların bilinçsizce tüketilmesinin sonuçları belki de insanların düşünemeyeceği kadar kötü sonuçlar getirebilir.

Biz her hayatımızı sürdürebilmek için doğal kaynaklar dediğimiz hava, su, toprak, bitki örtüsü, hayvanlar ve madenler gibi kaynaklardan faydalanırız.

Bolca bulunduğunu düşündüğümüz ve bitmeyecekmiş gibi görünen bu kaynaklar insanların bilinçsiz davranışları sebebiyle azalmakta ve belki de zamanla bitme aşamasında gelebilmektedir.

Ayrıca bu doğal kaynaklar sadece bize değil hayvanlar ve bitkiler içinde gereklidir.

Doğal kaynakların bilinçsiz bir şekilde tüketilmesi suların azalması, havanın kirlenmesi , iklim değişiklikleri, canlıların yaşam alanlarının kısıtlanması, su, bitki örtüsü ve petrol kaynakları gibi madenlerin hızla azalmasına ve birçok canlının soyunun tükenmesi tükenmesine sebep olabilir.

Bu da döngüyü bozarak bütün canlılara büyük bir zarar verir.

Bu zamanla dünyanın sonu olabilir.

Bu yüzden doğal kaynaklarımızı bilinçsizce kullanmaktan vazgeçmeli ve bilinçli biriyle kullanımla hem bizim için hem de gelecek nesillerimiz için sağlıklı ve dengeli bir dünya bırakmalıyız.


Söyleyelim


Soru : Hazırladığınız kompozisyonları okuyarak sizin değindiğiniz bilinçli tüketici davranışları ile konuda ele alınan davranışlar arasındaki benzerlikler ve farklılıklar hakkındaki fikirlerinizi söyleyiniz.


Cevap :

Hazırladığım kompozisyonlarla bilinçli tüketici davranışları ile konuda ilan alan davranışlar tamamen birbirine benzemektedir.

Çünkü bilinçli tüketicinin yapacağı davranışlar herkese göre aynıdır ve bellidir.


4. Sınıf Sosyal Bilgiler FERMAN Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 140 Cevapları


6. Etkinlik


Soru :  Aşağıda verilen genel ağ haberini okuyunuz. Haberden hareketle gıda etiketlerini neden okumanız gerektiğini söyleyiniz.


“TÜKETİCİ GIDA ETİKETLERİNİ OKUMALI”

Tarım ve Orman Bakanlığı, gıdaların güvenli tüketimi konusunda büyük önem taşıyan gıda etiketleri konusundaki mevzuatı yeniden düzenledi. Yeni düzenleme ile beslenme yönünden etiketleme hazır ambalajlı bütün gıdalarda zorunlu hâle getiriliyor. Hazır ambalajlı gıdaların etiketlerinde gıdanın 100 g veya 100 ml’sinde bulunan enerji ile besin öğesi (yağ, doymuş yağ, karbonhidrat, şeker, protein, tuz) miktarlarının yer alması zorunlu oluyor.

Genel ağ / Erişim Tarihi: 01.06.2022


Cevap :

Gıda alerjisi, sağlığımıza zararı ve içeriğinin gerçekten sağlıklı veya kaliteli olup olmadığını anlamak için gıda etiketlerini okumamız önemlidir.


4. Sınıf Sosyal Bilgiler FERMAN Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 141 Cevapları


Deneyelim


Soru : Türk gıda kodeksi ile ilgili bir araştırma yapınız. Edindiğiniz bilgileri sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.


Kısa Cevap :

Türk gıda kodeksi beslenme ve özel diyet amaçlı gıdalar gibi genel standartların tanımlanması veya dondurulmuş, işlenmiş gibi her türlü gıdanın belli standartlarda olmasını inceleyen birimdir.

Uzun Cevap :

Türk gıda kodeksinin amacı gıda ve gıda ile temas eden madde ve malzemeleri ilişkin kriterleri, gıda katkı maddelerine, aroma vericileri, numune alma analiz etme taşıma ve depolama ilgili kuralları inceleyen, denetleyen ve belirleyen birimdir.

Kodeks Daire Başkanlığı, çalışmaları  Kodeks Çalışma Grubu tarafından yürütülmektedir. Yaptıkları tüm çalışmalar Kodeks Çalışma Grubu tarafından takip edilmektedir.

Bu birim gıda katkı maddelerinin kullanımını, arama vericilerin etiketlenmesine, gıdalarda bulunmasına izin verilen limitleri, gıdalarla temas eden madde malzemeler ile ilgili kuralları belirlemektedir.

Etiketleri neye göre yazılacağını belirlemektedir.


Sonraki Konuya Hazırlık


Soru : Harçlığınızı hangi istek ve  ihtiyaçlarınızı karşılamak için kullandığınızı dosya kâğıdına yazınız. Hazırladığınız metni sınıfınıza getiriniz


Cevap : harçlığımı kullanırken öncelikle ailemin lmadığı veya alamadığı ihtiyaçlarımı almak için kullanıyorum.

Bir ihtiyacımı alacaksam bütçemi ona göre belirliyor ailenin vermiş olduğu karşılığı öncelikle beslenme gibi ihtiyaçlarımı karşılamak için kullanıyorum.

Diğer ihtiyaçlarımı almak daha sonra eğer bir ihtiyacım yok ise isteklerimi almak için hesap yapıyor ve ona göre harçlığımdan birikim yaparak isteklerimi alıyorum. 

Our Score
Binbaşı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!
Exit mobile version