Ana Sayfa > 8. Sınıf Fen Bilimleri Kitabı > 8. Sınıf Fen Bilimleri Kitabı Sayfa 19-20-21-22-23-24-25 ATA Yayıncılık

Fen Bilimleri Ogretmeni
Yüzbaşı
Konular690
Cevaplar0

Ortaokul ve İmam Hatip Ortaokulu 8. Sınıf Fen Bilimleri Mevsimlerin Oluşumu Metni Etkinlik Cevapları Sayfa 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25


8. Sınıf Fen Bilimleri Kitabı Mevsimlerin Oluşumu Metni Etkinlik Cevapları


“8. Sınıf Fen Bilimleri Kitabı Sayfa 19-20-21-22-23-24-25 ATA Yayıncılık”


8. Sınıf Fen Bilimleri Kitabı Sayfa 19-20-21-22-23-24-25


Soru : Kuzey Yarım Küre’de olan ülkemizde ocak ayında kış mevsimi yaşanırken, aynı tarihte Güney Yarım Küre’de yer alan Brezilya’da neden yaz mevsimi yaşanır?


Cevap :

 


Soru : Hava olayları canlıların yaşamını nasıl etkiler?


Kısa Cevap :

 

Uzun Cevap :

 


8. Sınıf Fen Bilimleri ATA Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 20 Cevapları


Soru : Güneş ışınları yeryüzüne yıl boyunca neden farklı açılarla düşer? Güneş ışınlarının yeryüzüne düşme açısındaki değişim bir cismin gölge boyunu nasıl etkiler? Düşüncelerimizi arkadaşlarımızla paylaşalım.


Kısa Cevap :

 

Uzun Cevap :

 


Soru : Görsel 1.3’teki Dünya haritası üzerinde K ve L şehirlerinin yerleri ve bu şehirlerde ocak ve temmuz aylarında yaşanan ortalama sıcaklık değerleri verilmiştir. Sizce bu iki şehir arasındaki sıcaklık farkı neden kaynaklanır? Arkadaşlarımızla tartışalım.


Cevap :

 


Kış, ilkbahar, yaz ve sonbahar olmak üzere dört mevsim vardır. Mevsimleri farklı kılan en önemli özelliklerden biri hava sıcaklığındaki farklılıktır. Yaz mevsiminde sıcaklık daha fazla iken kış mevsiminde daha azdır. 

Soru : Farklı mevsimlerde hava sıcaklığı neden farklılık gösterir? Mevsimlerin oluşumunda hangi faktörler etkilidir? Bu soruların cevaplarını “Mevsimler Nasıl Oluşur?” isimli etkinliği yaparak bulalım.


Cevap :

 


8. Sınıf Fen Bilimleri ATA Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 21 Cevapları


Etkinlik Zamanı Mevsimler Nasıl Oluşur?


İhtiyacın Olacak 

Dünya modeli, el feneri, bağlama parçası, destek çubuk, döküm ayak, kimya termometresi (2 adet), bant, kronometre veya saat.

Haydi Başlayalım 

1 Dörder kişilik gruplar oluşturalım. Grup arkadaşlarımız arasında adil bir görev dağılımı yapalım.
2 Termometrelerin birini Dünya modelinde Türkiye’nin üzerine, diğerini Güney Afrika Cumhuriyeti üzerine gelecek şekilde bantla sabitleyelim (Görsel 1).
3 Bağlama parçası, destek çubuk, döküm ayak ve el fenerini kullanarak Görsel 2’deki düzeneği kuralım. El fenerini açıp Dünya modeli üzerine on dakika boyunca tutalım.

Sonuçları Yorumlayalım 

Soru : Hangi termometrenin gösterdiği değer daha fazladır? Neden?


Cevap :

 


Soru : Termometrelerin farklı değerleri göstermesinin nedeni ne olabilir?


Cevap :

 


Soru : Işınların yüzeye düşme açısıyla sıcaklığın nasıl bir ilişkisi olabilir?


Cevap :

 


8. Sınıf Fen Bilimleri ATA Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 22 Cevapları


Dünya’nın eğik bir eksenle Güneş etrafında Görsel 1.4’teki gibi eliptik bir yörüngede dolanması Güneş ışınlarının bir bölgeye yıl içinde farklı açılarla düşmesine neden olur.

Soru : Güneş ışınlarının yüzeye farklı açılarla düşmesi ise ışınların yüzeye aktardığı ısı enerjisini etkiler. 21. sayfadaki “Mevsimler Nasıl Oluşur?” isimli etkinlikte iki farklı yarım kürede bulunan ülkeler üzerindeki termometrelerin gösterdiği değerlerin farklı olmasını bu durumla nasıl ilişkilendirebiliriz?


 Cevap :

 


8. Sınıf Fen Bilimleri ATA Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 23 Cevapları


Soru : Dünya’nın 21 Aralık’taki konumu göz önüne alındığında hangi noktada gündüz süresi daha uzundur? Hangi noktada gece ve gündüz süresi her iki konumda da aynıdır? Düşüncelerimizi arkadaşlarımızla paylaşalım.


 Cevap :

 


8. Sınıf Fen Bilimleri ATA Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 25 Cevapları


Güneş ışınlarının yüzeye düşme açısının cisimlerin gölge boyunu etkilediğini bölüm başında söylemiştik. Güneş ışınlarının yere düşme açısı ile gölge boyu ters orantılıdır.

Soru : Görsel 1.10’da Kuzey Yarım Küre’deki bir bölgede bulunan ağacın P ile gösterilen gölgesi 21 Aralık tarihine aittir. Acaba R ve S ile gösterilen gölgeleri hangi tarihlere aittir? Düşüncelerimizi arkadaşlarımızla paylaşalım.


 Cevap :

  

Our Score
Binbaşı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!
Exit mobile version