Ana Sayfa > 8. Sınıf Fen Bilimleri Kitabı > 8. Sınıf Fen Bilimleri Kitabı Sayfa 72-73-74 ATA Yayıncılık

Fen Bilimleri Ogretmeni
Yüzbaşı
Konular690
Cevaplar0

Ortaokul ve İmam Hatip Ortaokulu 8. Sınıf Fen Bilimleri Biyoteknoloji, Genetik Mühendisliği ve Uygulama Alanları Metni Etkinlik Cevapları Sayfa 72, 73, 74


8. Sınıf Fen Bilimleri Kitabı Biyoteknoloji, Genetik Mühendisliği ve Uygulama Alanları Metni Etkinlik Cevapları


“8. Sınıf Fen Bilimleri Kitabı Sayfa 72-73-74 ATA Yayıncılık”


8. Sınıf Fen Bilimleri Kitabı Sayfa 72-73-74


Keçi Sütünden Örümcek İpeği Üretilebilir mi? 

Örümcek ağı (Görsel 2.50) diğer adıyla örümcek ipeği saç telinden ince, pamuktan hafif, plastikten esnek ayrıca çelikten beş kat sağlam bir maddedir. Aynı zamanda biyobozunur, çevre dostu ve tamamen geri dönüşebilir.

Bilim insanları bu özelliklerinden dolayı yapay yolla örümcek ipeği üretmek için çeşitli çalışmalar yapmıştır. Bu çalışmaların birinde örümcekte ipek üretiminden sorumlu gen keçiye aktarılmış ve keçi sütünden elde edilen liflerden örümcek ipeği elde edilmiştir. Benzer bir çalışma bakterilerden örümcek ipeği üretimi için devam etmektedir. Üretilen yapay örümcek ipeği dayanıklı ve biyobozunur özelliktedir. Bu nedenle doku uyumlu yapay tendon ve bağların, hassas ameliyatlar için alerji yapmayan ameliyat ipliğinin üretiminde, bu yapay ipekten faydalanılır. Ayrıca dayanıklı tekstil ürünleri, kurşun geçirmez zırh, paraşüt ipi, optik ve elektro-mekanik kablo üretiminde de bu yapay ipekten yararlanılması planlanıyor.

https://bilimteknik.tubitak.gov.tr/system/files/tamsayi_pdf/2010_2.pdf adresinden uyarlanmıştır. 

Our Score
Binbaşı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!
Exit mobile version