Ana Sayfa > 8. Sınıf Fen Bilimleri Kitabı > 8. Sınıf Fen Bilimleri Kitabı Sayfa 97-98 ATA Yayıncılık

Fen Bilimleri Ogretmeni
Yüzbaşı
Konular690
Cevaplar0

Ortaokul ve İmam Hatip Ortaokulu 8. Sınıf Fen Bilimleri Pascal Prensibi Metni Etkinlik Cevapları Sayfa 97, 98


8. Sınıf Fen Bilimleri Kitabı Pascal Prensibi Metni Etkinlik Cevapları


“8. Sınıf Fen Bilimleri Kitabı Sayfa 97-98 ATA Yayıncılık”


8. Sınıf Fen Bilimleri Kitabı Sayfa 97-98


Katı, sıvı ve gaz basıncıyla ilgili prensiplerden günlük hayatta birçok alanda yararlanılır. Örneğin araçlarda bulunan ve hidrolik fren sistemi (Görsel 3.22) olarak bilinen sistemler Pascal prensibine göre çalışır.

Bu sistemlerde pedal aracılığıyla fren sıvısına etki eden basınç balatalara iletilir. Böylece balatalar, fren disklerinin bağlı olduğu tekerleklerin dönmesini engeller. Bu sayede aracın yavaşlaması ve durması sağlanır.

Katı basıncından yararlanılarak bazı iş makineleri ve tanklarda tekerlek yerine palet (Görsel 3.23) kullanılır. Böylece ağır olan bu araçların zemine batması engellenmiş olur.


8. Sınıf Fen Bilimleri ATA Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 98 Cevapları


Günlük hayatta sıkça kullanılan berber koltuklarından (Görsel 3.24) bazılarının içinde hidrolik sıvı bulunur. Koltuğun altındaki kola ayak ile basınç uygulandığında bu basınç hidrolik sıvı tarafından koltuğu yukarı yönde hareket ettirmek üzere koltuğa iletilir. Yağdanlıklar da (Görsel 3.25) Pascal prensibine göre çalışan aletlerdir.

Basınçlı su ile araç yıkarken sıvı basıncından yararlanılır(Görsel 3.26). Damperli kamyonların (Görsel 3.27) damperini yukarıya kaldırabilmek için yine sıvı basıncından yararlanılır.

Vücudumuzdaki damarlarda dolaşan kan basıncını tansiyon aletleriyle ölçebiliriz (Görsel 3.28). Bu aletler de yine basıncın günlük hayattaki kullanım alanlarına örnek olarak verilebilir. Araçları yukarı kaldırmak için kullanılan hidrolik liftlerin çalışma prensibi de tıpkı damperli kamyonlarda olduğu gibi sıvı basıncıyla ilgilidir (Görsel 3.29). 

Our Score
Binbaşı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!
Exit mobile version