Ana Sayfa > 8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı > 8. Sınıf Türkçe Kitabı Sayfa 88-92-93-94-95 MEB Yayınları

Türkçe Öğretmeni
Binbaşı
Konular1969
Cevaplar0

8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Simit ve Peynir’le Bilim İnsanı Öyküleri Metni Etkinlik Cevapları Sayfa 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95


8. Sınıf Türkçe Kitabı Simit ve Peynir’le Bilim İnsanı Öyküleri. Metni Etkinlik Cevapları


8. Sınıf Türkçe Kitabı Sayfa 88-92-93-94-95


Hazırlık Çalışmaları


1. Sizce en yararlı buluşlar nelerdir? Neden?


Kısa Cevap : “Sizce en yararlı buluşlar nelerdir? Neden?” ile ilgili kısa cevabı için tıklayınız.

Uzun Cevap :

Tarih boyunca bütün buluşlar birbirine öncü olmuş ve yapılan buluşlar ilerletilerek birçok teknolojik alet meydana gelmiştir.

Bana göre en büyük buluşlardan bir tanesi elektriktir. Elektrik sayesinde günümüzde ev, iş yeri gibi gusül alanlar aydınlatabilmekte ve hem aydınlanma hem de teknolojik aletlerin çalışması sağlanabilmektedir.

En büyük buluşlardan bir tanesi de şüphesiz ki ulaşım araçlarıdır. Araba, uçak gibi bütün ulaşım araçları hayatımızı çok kolay hale getirmiş, bir yerden bir yere gitmeyi birkaç saate indirebilmiştir. Daha önce insanların aylarca yapmış oldukları yolculukları günlere hatta bazen saatlere indirmiş ve büyük olarak sağlamıştır.

En büyük buluşlardan bir tanesi de bilgisayar ve internetteki günümüzün neredeyse her evde bulunmaktadır. Bilgilerin saklanması ve gerektiğinde ulaşılması açısından oldukça büyük önem taşımaktadır.

En büyük buluşlardan bir tanesi bence saat ve pusuladır. Saat sayesinde zaman kolaylıkla herkes tarafından aynı şekilde belirlenebiliyor. Pusula sayesinde ise yön bulmak her alanda kolaylaşıyor.


2. Olumsuz şartlarda bile başarılı olan kişilerin özellikleri nelerdir? Açıklayınız.


Kısa Cevap : “Olumsuz şartlarda bile başarılı olan kişilerin özellikleri nelerdir? Açıklayınız.” ile ilgili kısa cevabı için tıklayınız.

Uzun Cevap :

Herkes kendi hayatında farklı alanlarda başarılı olmak ister.

Ancak hiçbir başarı kişiye altın tabakta gelmemiştir nokta başarılı olan insanlar bu başarıları elde etmek için büyük mücadeleler ve fedakarlıklar vermişlerdir.

Başarılı insanlar hayatlarında birçok olumsuzluklarla karşılaşmış ve bu olumsuzluklarla yılmadan mücadele etmek zorunda kalmışlardır.

İnsanlar olumlu şartlarda da başarıya ulaşabilecekleri gibi olumsuz şartlar birçok insanı başarıya teşvik etmiş ve başarıdan başka çaresi olmadıklarını düşünerek onları çalışmaya etmiştir.

Bence olumsuz şartlarda bile başarılı olan insanların kişilik özellikleri sabırlı, özgüvenli, ümit dolu , disiplinli çalışmaları ile çok çalışkan olmalarıdır.

Başlarına gelen sıkıntılardan de çıkarabilen, geleceği ümitle bakabilen insanlardır.

Başarı yollarında karşılaşmış oldukları engelleri kendilerini bir deneyim olarak kabul edebilmiş ve Büyük başarılar elde edebilmişlerdir.


8. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 92 Cevapları


1. ETKİNLİK


Soru : Metnin bağlamından hareketle aşağıda verilen sözcükleri anlamlarıyla eşleştiriniz.


(1.heybe-2.çıkın-3.bağ-4.hâlihazır-5.azık-6.genetik-7.özgü-8.hücre)


 • ( 3 ) Meyve bahçesi.
 • ( 2 ) Bir beze sarılarak düğümlenmiş küçük bohça, çıkı.
 • ( 1 ) At, eşek vb. binek hayvanlarının eyeri üzerine geçirilen veya omuzda taşınan, içine öteberi koymaya yarayan, kilim veya halıdan yapılmış iki gözlü torba.
 • ( 7 ) Birine, bir şeye ait olan, öze, has, mahsus.
 • ( 6 ) Kalıtım bilimi.
 • ( 4 ) Şimdiki durum, şu anda, bugünlerde.
 • ( 5 ) Gereken yiyecek ve içecek şeyler, nevale.

2. ETKİNLİK


 Okuduğunuz çizgi romandan hareketle aşağıdaki soruları yanıtlayınız.


1. Küçük Aziz, ağabeyinin fen ve tabiat bilgisi ders kitabından hangi bilgileri öğreniyor?


Cevap :

Küçük Aziz, ağabeyinin fen ve tabiat bilgisi ders kitabından mikroorganizmaların, bitkiler ve hayvanların hücre veya hücrelerden oluştuğunu öğreniyor.


2. Mardin’de doktorluk yapan Aziz Sancar ABD’ye neden gidiyor? Siz de yurt dışında eğitim almak ister misiniz? Niçin?


Kısa Cevap : “Mardin’de doktorluk yapan Aziz Sancar ABD’ye neden gidiyor? Siz de yurt dışında eğitim almak ister misiniz? Niçin?” ile ilgili kısa cevabı için tıklayınız.

Uzun Cevap :

Mardin’de doktorluk yapan Aziz Sancar araştırma yaparak farklı bilgiler edinmek istiyor.

Araştırma imkanının kendisine en çok ABD’ de  verilebileceğini düşünerek bütün imkanlarını seferber ediyor ve sonunda istemiş olduğu ortama kavuşuyor.

Çalışmaları ile beraber büyük başarılar elde etmek için gecesini gündüzüne katıyor.

Ve istemiş olduğu gibi laboratuvar ortamlarında araştırmalarını sürdürebiliyor.


3. Aziz Sancar hangi seminere katılmıştır? Niçin?


Kısa Cevap : “Aziz Sancar hangi seminere katılmıştır? Niçin?” ile ilgili kısa cevabı için tıklayınız.

Uzun Cevap :

Aziz Sancar mesleği olan doktorluğun yanı sıra araştırma yaparak yeni bilgiler öğrenmek ve kendini geliştirmek istiyordu.

Bunun için bütün imkanlarını seferber edip imkansızlıklara rağmen gitmiş olduğu yurt dışında çalışmalara başlamıştır.

Aziz Sancar memeliler dışındaki canlıların DNA’ları üzerindeki bozulmaları onardığı öne sürülen fotoliyaz enzimi hakkında verilen bir seminer olduğuna dair afiş görmüş ve bu seminere mutlaka katılması gerektiğini düşünmüştür.

Bu da onun için ayrı bir çalışma ve araştırma konusu olmuştur.


4. Aziz Sancar, kırk yıl boyunca hangi soruya cevap aramıştır? Sizce bu süre bir araştırma için uzun mudur?


Kısa Cevap : “Aziz Sancar, kırk yıl boyunca hangi soruya cevap aramıştır? Sizce bu süre bir araştırma için uzun mudur?” ile ilgili kısa cevabı için tıklayınız.

Uzun Cevap :

Aziz Sancar katılmış olduğu seminerden sonra kendisine yeni bir araştırma konusu elde etmiştir.

Seminerde fotoliyaz enzimi hakkında bilgiler edinmiş ve bu enzimin memeliler dışındaki pek çok canlıda ışığa tepki vererek devreye girdiğini ve bu canlıların DNA yapılarında meydana gelmiş hasarları onardığını öğrenmiştir.

Bu bilgiyi doğrultusunda bu enzimin işlevini biz insanlarda da gören benzer bir mekanizma olup olmadığını araştırmak ve bunun var olup olmadığını öğrenmek üzere tam 40 yılını harcamıştır.

Aziz Sancar 40 yıl boyunca farklı üniversitelerde, bilimsel araştırma kurumlarında ve laboratuvarlarda bu soruya yanıt aramıştır.

Var olan araştırma yöntemleri aşama sağlamasında yetersiz kaldığından dolayı yeni, özgün yöntemler geliştirmiş ve karşılaştır zorluklar kendisini yıllayarak başarıya ulaşmıştır.

Bence 40 yıl bir araştırma için her ne kadar bana uzun gelse de araştırmalar bu kadar uzun süreli ve sabır gerektirici şeylerdir.


5. Aziz Sancar, çalışmaları sonucunda hangi bilgiye ulaşmıştır? Bu bilginin insanlığa katkısı hakkında ne düşünüyorsunuz?


Kısa Cevap : “Aziz Sancar, çalışmaları sonucunda hangi bilgiye ulaşmıştır? Bu bilginin insanlığa katkısı hakkında ne düşünüyorsunuz?” ile ilgili kısa cevabı için tıklayınız.

Uzun Cevap :

Aziz Sancar 40 yıl boyunca yapmış olduğu çalışmalar sonucunda mor ötesi ışınımından zarar gören DNA moleküllerinin nasıl onarıldığı hakkında bilgiler edinmiştir ve bunu araştırmaları ile göstermiştir.

Edinmiş olduğu bilgi sayesinde kanser hastalığına yakılan insanların tedavisinde kullanılan ilaç ve yöntemlerin mesela uyanmamız, uykumuzun gelmesi gibi insanın biyolojik saati dikkate alınarak doğru zamanlarda uygulandığında başarılı sonuçlar vereceğini ortaya koymuştur.

Bu bilgiler kanser hastalarının iyileşmesi ve kanser bu kadar yayılmışken insanları umut sağlaması açısından oldukça büyük önem taşımaktadır.


6. Bir Türk bilim insanının Nobel ödülü alması konusunda ne düşünüyorsunuz? Açıklayınız.


Kısa Cevap : “Bir Türk bilim insanının Nobel ödülü alması konusunda ne düşünüyorsunuz? Açıklayınız.” ile ilgili kısa cevabı için tıklayınız.

Uzun Cevap :

Bir Türk bilim insanının Nobel ödülü alması gerçekten bütün Türkler adına gurur verici ve bizleri başarıya teşvik edicidir.

Bir Türk bilim insanının bilimsel başarılı bir platformda görülmesi bütün Türklere ışık ve ümit olmuştur.

Ben Nobel ödülü almasa bile herhangi bir başarılı alanda Türkleri görmekten büyük gurur duyuyorum.

Böyle büyük başarılara imza atmış bir bilim insanının bizim ülkemizde doğmuş olması ve türklüğünü gururla savunuyor olması çok gurur verici ve kendi başarı açısından bana oldukça teşvik edicidir.

Diğer arkadaşlarımızla ve diğer bütün insanlar da bu başarılı Türk insanlarını kendilerine önder edinmeli kendi hayat çizgilerinde onları başrol yaparak başarıya ulaşmak için gereken gücü onlardan almalıdır.

Böylelikle karşılaşmış oldukları olumsuzluklar karşısında kendilerinde başarıya ulaşacak gücü bulabileceklerdir.


8. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 93 Cevapları


3. ETKİNLİK


Soru : Okuduğunuz çizgi romandan yola çıkarak aşağıdaki bilgilerden doğru olanların başına “D”,yanlış olanların başına “Y” yazınız.


 • ( Yanlış ) Aziz, erik ve ceviz ağaçlarının gölgesinde serinlemeye giderken okuyacağı kitapları sırt çantasına koyardı.
 • ( Doğru ) Küçük Aziz, bağda çalışırken kimse onu rahatsız etmezdi.
 • ( Doğru ) İngiltere’ye giden Aziz Sancar burada fotoliyaz üzerinde çalışmaya başlar.
 • ( Doğru ) Aziz Sancar fotoliyaz enziminin memeliler dışındaki pek çok canlıda ışığa tepki vererek devreye girdiğini buldu.
 • ( Yanlış ) Aziz Sancar, DNA moleküllerinin nasıl onarılacağı ile ilgili çalışan tek bilim insanıdır.

4. ETKİNLİK


Soru : Derse hazırlık bölümünde araştırdığınız alanında tanınmış insanları, verilen bilgileriyle eşleştiriniz. Hakkında bilgi verilmeyen kişi ile ilgili yaptığınız araştırmaları anlatınız.


Öğretmen olmakla birlikte cumhuriyetin ilk tarihçilerindendir. Sosyoloji profesörüdür ve Atatürk’ün manevi kızıdır. UNESCO Türkiye Millî Komisyonunda Türk Tarih Kurumunu temsil etmiştir.
Dünyaca tanınan beyin cerrahımızdır. Mikro cerrahi yöntemi ile dokuz binden fazla ameliyat yapmıştır. “Yüzyılın Adamı” gibi unvanlar ile TBMM Millî Egemenlik Onur Ödülü ve Millî Egemenlik Onur Ödülleri almıştır.
Türk Eistein’ı (Aynştyan) olarak anılır. 28 yaşında profesör olarak 20 yy.da Yale Üniversitesinde en genç yaşta bu unvanı alan öğretim üyesi olmuştur. Çalışma alanı “Kuantum Mekaniği”dir.
Dermatoloji uzmanıdır. 1947 yılında kendi adıyla anılan bir ağız hastalığını bularak dünyaca tanınmıştır. Veba hastalıklarının modern şekilde tedavi edilmesi için olağanüstü çalışmalar yapmıştır.


Cevap :

“8. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 93 Cevapları”


8. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 94 Cevapları


5. ETKİNLİK


a) Aşağıdaki paragraflarda hangi düşünceyi geliştirme yolunun kullanıldığını bularak boşluklara yazınız.


(Sayısal Verilerden Yararlanma-Karşılaştırma-Örneklendirme-Tanık Gösterme)


Türkiye’de çeşit çeşit boncuk kullanıyorlar. Yörükler “dilgöz” adını verdikleri deve boncuğunu çocuklarına, develerine ve kemerlerine takıyorlar. Aynı boncuğa Karadeniz’de “yılanbaşı” deniyor. Bu boncuklar Filipinler’den gelen deniz kabuklarından yapılıyor.


Cevap Tanımlama


Bence Türkçe bugünkü sınırlarımızın dışına çıkarılarak düşünülmelidir. Dilimiz konuşulduğu coğrafyalar içinde görülmeli artık. Daralan siyasi sınırlarımız karşısında, Millî Mücadele Dönemi’nde Yahya Kemal Beyatlı “Türkçenin çekilmediği yer vatandır.” demiştir. Bugün de Türkçe en geniş sınırları içinde düşünülmeli, dil ve vatan birlikte ele alınmalıdır.


Cevap Tanık Gösterme


Türkiye’de okunan kitap sayısı çok azdır ancak kitap okumayı kültür hâline getirmiş insanlar da vardır. Bu kişiler için kitap okumak tiryakiliktir. Çantasında kitap taşıma, otobüste kitap okuma, durakta beklerken kitap okuma, kitap tiryakilerinin yaptığı davranışlardan bazılarıdır.


Cevap Örneklendirme


Eleştirmenlerimizin eleştiriyi yan meslek olarak algılamaları bilinen bir gerçek ama işin korkutucu boyutu birçok kimsenin ilgisini çekmiyor. Eleştirmenlerimizin %33’ü ticaretle uğraşıyor. %10’u tekstilci, %40’ı doktor, çok az bir kısmı da yazar. İşin en ürkütücü yönü, aydınlarımızın %72’sinin eleştirmenlerin eleştiri dışında işler yapmalarını oldukça doğal karşılamaları.


Cevap Sayısal Verilerden Yararlanma


b) Okuduğunuz çizgi romanda düşünceyi geliştirme yollarından hangileri kullanılmıştır?


Cevap : Tanımlama, örneklendirme.


6. ETKİNLİK


Soru : İnsanlığa yararlı bir icat yapmanız gerekirse neyi icat etmek isterdiniz? Bu konudaki düşüncelerinizi arkadaşlarınıza anlatan bir konuşma yapınız.


Kısa Cevap : “İnsanlığa yararlı bir icat yapmanız gerekirse neyi icat etmek isterdiniz? Bu konudaki düşüncelerinizi arkadaşlarınıza anlatan bir konuşma yapınız.” ile ilgili kısa cevabı için tıklayınız.

Uzun Cevap :

Teknolojiler küçük çapla başlamış ve büyük noktalara ulaşmıştır. Günümüzden geleceği kadar da hızla ilerleyecek ve büyük farklılıklar gözlemlenecektir.

Her geçen gün mucitler yeni şeyler icat etmekte ve var olan teknolojik eşyaları yenileyerek ve ilerleterek teknolojiye daha fazla katkı sağlamaktadırlar.

Ben de gelecekte bir icat yapmayı çok istiyorum. İnsanlar yararlı bir icat yapmam gerekseydi bende bilgileri insan hafızasına yükleyebilecek makineler üretirdi.

Böylelikle bilgileri öğrenmek çok daha kolay hale gelirdi. İnsanlar birçok dil ve bilgi elde etmiş olurlardı.

Bence bu insanlar ve başarı elde edilmesi için büyük olacaklar getirirdi.


8. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 95 Cevapları


7. ETKİNLİK


Soru : Aziz Sancar ile ilgili çizgi romanı beğenip beğenmediğinizi sebepleriyle yazınız.


Kısa Cevap : “Aziz Sancar ile ilgili çizgi romanı beğenip beğenmediğinizi sebepleriyle yazınız.” ile ilgili kısa cevabı için tıklayınız.

Uzun Cevap :

Aziz Sancar ile ilgili yapılan çizgi romanı beğendim. Bu çizgi romanın aynı zamanda komik sözler eklenerek daha kalıcı ve akıcı hale getirilmesi oldukça başarılı olmuştur.

Çizilen resimler ve konuşmalar akılda daha çok kalıcılığa sebep olmuştur.

Düz olan bilgiler her ne kadar unutulsa da bu şekilde çizgi roman sayesinde ve resimlerle daha akılda kalıcı bilgileri elde etmek mümkündür.


8. ETKİNLİK


Soru : Aşağıdaki cümlelerde bazı özne ve yüklemler yanlış gösterilmiştir. Yanlışları düzelterek altlarına doğru olan özne veya yüklemleri yazınız.


Cevap :

“8. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 95 Cevapları”


Gelecek Derse Hazırlık


Soru : Bor madeninin enerji alanındaki kullanımını ve ülke ekonomimiz için önemini araştırınız.


Kısa Cevap : “Bor madeninin enerji alanındaki kullanımını ve ülke ekonomimiz için önemini araştırınız.” ile ilgili kısa cevabı için tıklayınız.

Uzun Cevap :

Bor mineralinin hidrojen taşıyıcısı olarak, doğrudan enerji ham maddesi olarak yakıt olarak kullanımı üzerinde durulmakta ve yakıt pilleri hakkında büyük enerji ve kolaylık meydana getirmektedir.

Bu elementi dünyanın yer kabuğunda yaygın olarak bulunabilen elementler arasındadır.

Doğada serbest halde bulunmayıp oksijenle bağlanmış halde bulunur ki bu bileşiğe “borat” adı verilmektedir.

Boy bileşiklerinin kullanılmış olduğu birçok alan olmakla beraber enerji alanında da kullanılmaktadır.

Enerji alanında yakıt pili olarak enerji üretiminde kullanılabilir. Bu yöntem hidrojen üretimi diğer kimyasal yöntemlere göre daha güvenli ve kolaydır.

Çalışmak için az güç gerektiren taşınabilir telefon, radyo, el süpürgesi, askeri aydınlatma, seyyar telsiz, telefon, elektronik harp cihazları, radyo alıcıları, personel ısıtma, insansız araçlar ve sensör gibi uygulamalarda kullanılabilmektedir.

Atom reaktörlerinin kontrol sistemleri ile soğutma havuzlarında ve reaktörün alarmla kapatılmasında da Bor madeni kullanılmaktadır.

Gelecekte füzyon santralleri için kullanılması alanında çalışmalar yapılmaktadır.

Bilim insanları günlük 200 gram borla 100 MB elektrik enerjisi üretebileceklerini düşünmektedirler.

Bir başka çalışma ise bor madeninin otomobillerde yakıt olarak kullanılması alanındadır.

Türkiye Bor açısından 3,3 milyar ton rezerv miktarı Bor bulundurmaktadır.

Türkiye dünyanın Bor ihtiyaçlarını yaklaşık 500 yıl kadar karşılayacak bu rezervi bulunduğu için kullanılması halinde iyi bir maddi kaynaktır. Bu yüzden ülkemize büyük katkı sağlaması düşünülmektedir. 

Our Score
Binbaşı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!
Exit mobile version