Ana Sayfa > 4. Sınıf Din Kültürü Kitabı > 4. Sınıf Din Kültürü Kitabı Sayfa 82-83-84-85-86-87-88-89-90 ANKA Yayınları

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni
Yüzbaşı
Konular1109
Cevaplar0

4. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Mekke ve Medine Yılları Metni Cevapları Sayfa 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90


4. Sınıf Din Kültürü Kitabı Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Mekke ve Medine Yılları Metni Cevapları


4. Sınıf Din Kültürü Anka Kuşu Yayınevi Kitabı Sayfa 82-83-84-85-86-87-88-89-90


Etkinlik


Soru : Peygamberimizin (s.a.v.) çocukluk ve gençlik yıllarındaki erdemli davranışlarıyla kendi davranışlarınızı karşılaştırınız. Onun güzel ahlakıyla sizin davranışlarınız arasında ne gibi fark ve benzerlikler olduğunu değerlendiriniz.


Kısa Cevap : “Peygamberimizin (s.a.v.) çocukluk ve gençlik yıllarındaki erdemli davranışlarıyla kendi davranışlarınızı karşılaştırınız.” ile ilgili kısa cevabı için tıklayınız.

Uzun Cevap :

Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellemin çocukluk ve gençlik dönemlerine baktığım zaman aramızda birçok benzerlikler ve farklılıklar var.

Ben de peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem gibi dürüst olmaya, aile büyüklerime karşı saygılı Birgül çocuklara karşı anlayışlı ve sevgili elimden geldiği kadar çalışkan olmaya dikkat ediyorum.

Ancak peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem gibi daima güler yüzlü ve insanlara karşı her zaman anlayışlı olamıyorum.


Düşünelim


Soru : Hz. Muhammed (s.a.v.) hangi yılda peygamber olmuştur? Onun peygamberlik hayatının kaç yılı Mekke’de, kaç yılı Medine’de geçmiştir?


Kısa Cevap : “Hz. Muhammed (s.a.v.) hangi yılda peygamber olmuştur? Onun peygamberlik hayatının kaç yılı Mekke’de, kaç yılı Medine’de geçmiştir?” ile ilgili kısa cevabı için tıklayınız.

Uzun Cevap :

Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem 610 yılında Hira dağı’nda kendisine Cebrail Aleyhisselam’ın ilk ayeti getirmesi ile beraber kendisine peygamberlik verilmiş ve peygamber olmuştur.

Peygamber efendimizin peygamberliği 23 yıl sürmüş ve bu 23 yılda kur’an-ı Kerim yavaş yavaş kendisine indirilmiştir.

Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem peygamberlik hayatının 13 yılını Mekke’de geçirmiş ve Mekke’de üyük bir mücadele ile İslam dini anlatılmaya çalışılmıştır.

Büyük işkence ve baskılardan sonra Allahu Teala’nın hicret izni gelince Mekke’de bulunan müslümanlar sıra sıra Medine’ye göç etmiş ve böylece en sonunda peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem de Medine’ye göç ettikten sonra 10 yıl burada peygamberlik görevine devam etmiştir.

622 yılında hiddet olduktan sonra 632 yılına kadar peygamberlik vazifesini en güzel şekilde ifa etmiş ve insanlara bir müslümana nasıl olması gerektiğini kendi güzel ahlakıyla yaşayarak göstermiştir.

Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem İslam dinini yayıp görevini bitirdikten sonra vefat etmiş ve Medine’de toprağa verilmiştir.


4. Sınıf Din Kültürü Anka Kuşu Yayınevi Kitabı Sayfa 84 Cevapları


Etkinlik


Soru : Müddessir suresinin ilk beş ayetinde Allah (c.c.), Hz. Muhammed’den (s.a.v.) neler istemektedir?


Kısa Cevap : “Müddessir suresinin ilk beş ayetinde Allah (c.c.), Hz. Muhammed’den (s.a.v.) neler istemektedir?” ile ilgili kısa cevabı için tıklayınız.

Uzun Cevap :

Müddessir Suresi ilk 5 ayeti Türkçe Anlamı (Diyanet Meali)

Rahmân ve Rahîm (olan) Allah’ın adıyla.

1. Ey bürünüp sarınan (Resûlüm)!

2. Kalk, ve (insanları) uyar.

3. Sadece Rabbini büyük tanı.

4. Elbiseni tertemiz tut.

5. Kötü şeyleri terket.

Aynı kelimelerde hitap her ne kadar Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem’e gelse de peygamberimizden kötü bir iş görülmediği için buradaki hitabın bütün inananlara olduğu anlaşılmaktadır ki alimlerimiz bu şekilde tefsir etmişlerdir.

Müddessir suresinin ilk 5 ayetine baktığımız zaman Allahu Teala hazretleri korkup örtüye bürünen Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem’e kalkmasını ve insanları uyarmasını, rabb’inin büyüklüğünü tanıyarak elbisesini tertemiz tutmasını ve kötü şeyleri herkesin terk etmesi gerektiğini emretmiştir.


4. Sınıf Din Kültürü Anka Kuşu Yayınevi Kitabı Sayfa 85 Cevapları


Düşünelim


Soru : Bir dünya haritasından Habeşistan’ın yerini belirlemeye çalışınız.


Cevap :

“4. Sınıf Din Kültürü Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 82-83-84-85-86-87-88-89-90”


Etkinlik


Soru : Mekkeli müşrikler bir elçi göndererek Habeşistan kralından, ülkesine gelen Müslümanları geri göndermesini istediler. Ancak kral, onların bu isteğini kabul etmedi. Sizce Habeşistan kralı Mekkeli müşriklerin isteğini niçin kabul etmemiş olabilir? Öğretmeninizden de bilgi alarak bu konuda sınıfınızda tartışma ortamı oluşturunuz.


Kısa Cevap :“Sizce Habeşistan kralı Mekkeli müşriklerin isteğini niçin kabul etmemiş olabilir?” ile ilgili kısa cevabı için tıklayınız.

Uzun Cevap :

Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellemin peygamberliği gerek Yahudiler gerekse Hristiyanlar tarafından zaten bilinen bir gerçekti ki kitaplarında bunlar yazılıydı.

Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem’i çocukken gören bilgili Yahudi ve Hristiyan alimleri onun peygamber olduğunu fark etmiş ve bunu aile büyüklerine haber vermişlerdir.

Ancak bir peygamberin kendi soylarından çıkacak olan biri olduğunu düşündükleri için Peygamber efendimizin peygamberliğine kibirlerinden ve inatlarından dolayı kabul etmemişlerdir.

Adaletle hükmedeceğini bildiğinden dolayı Müslümanlar hicreti oraya etmiş ve gerçekten de Mekke müşrikleri ile sahabeleri bir araya getirerek onları teker teker dinlemiş ve kendi kitaplarını da yazdığı gibi gerçek peygamberin Hz Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem olduğunu anlamış ve sahabeleri haklı bularak onlara geri göndermemiştir.


4. Sınıf Din Kültürü Anka Kuşu Yayınevi Kitabı Sayfa 86 Cevapları


Etkinlik


Soru : Hz. Muhammed (s.a.v) Taif’e niçin gitmiştir? Orada nasıl karşılanmıştır?


Kısa Cevap : “Hz. Muhammed (s.a.v) Taif’e niçin gitmiştir? Orada nasıl karşılanmıştır?” ile ilgili kısa cevabı için tıklayınız.

Uzun Cevap :

İslamiyet inancı, kölelerin de İslamiyet’te belli bir statü kazanması ve İslamiyet’te sadece din bakımından Üstün olması zengin ve kibirli olan Mekke müşriklerin hoşuna gitmemiş kendi kötü huylarını değiştirmek istemediklerinden İslamiyet’i engellemek ve kendi dillerine devam etmeleri için Müslümanlara türlü türlü işkencelerde bulunmuşlardır.

Hem İslam’a davet etmek için hem de Mekke müşriklerinin bu işkencelerine karşı yardım etmek için peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem Taif’ e gitmiş ancak orada hakaret ve taşlanmakla karşılaşmıştır.

Buna rağmen Peygamber Efendimiz merhameti gereği onlara bir bedduada bulunmamıştır.


Düşünelim


Soru : Hangi kandillerin isimlerini biliyorsunuz?


Kısa Cevap : “Hangi kandillerin isimlerini biliyorsunuz?” ile ilgili kısa cevabı için tıklayınız.

Uzun Cevap :

Kandil kelimesi Osmanlı’da kandillere verilen değeri vurgulamak için o gece de kandillerin yakılması ve o geceye hürmet edilmesinden sonra halk dilinin alışmış olduğu bir isimdir.

Aslında bu gecelerin adı kandil değil İslamiyet’te olan özel ve gün geceler olup hepsinin ismi birbirinden farklıdır.

İsmini bildiğim kandiller; Miraç kandili, Berat kandili, Regaip kandili, Mevlid kandili ve Kadir gecesi.


4. Sınıf Din Kültürü Anka Kuşu Yayınevi Kitabı Sayfa 87 Cevapları


Etkinlik


Soru : Miraç Gecesi, Müslümanlar için önemli bir zaman dilimidir. Bu gece, Müslüman toplumlarda Miraç Kandili olarak kutlanır. Çevrenizde kandillerde neler yapılmaktadır?


Kısa Cevap : “Çevrenizde kandillerde neler yapılmaktadır?” ile ilgili kısa cevabı için tıklayınız.

Uzun Cevap :

Kandillerde günler öncesinde yapılacak olan ibadetler hakkında bilgilendirme mesajları veya sohbetler yapılarak insanlar bilgilendirilir.

İnsanlar kandil gecesi veya kandilin gündüzünde kandillerini kutlayacak mesajları birbirlerine yollarlar.

Annem kek poğaça veya kandil simidi gibi şeyler yaparak hem bize hem de misafirlerimize ya da komşulara ikram eder.

O gün kılınacak olan namazlar ve ibadetler yapılarak dualar edilir ve sohbetler dinlenir.

Babam camiye giderek hocaların sohbetlerini dinler ve edinmiş olduğu bilgileri bizlere aktarır.


Düşünelim


Soru : Hicret ve muhacir kavramları hakkında neler biliyorsunuz?


Kısa Cevap : “Hicret ve muhacir kavramları hakkında neler biliyorsunuz?” ile ilgili kısa cevabı için tıklayınız.

Uzun Cevap :

Hicret; bir yerden bir yere belirli bir sebep ile gitmek zorunda kalmak demektir.

Muhacir; hicret etmek zorunda kalan kişiye verilen isimdir.

Müslümanlar Mekke’den Medine’ye hicret etmek zorunda kaldıkları zaman bütün mal varlıklarını evlerini ve hayatlarının geçmiş olduğu anılarını Mekke’de bırakarak büyük bir üzüntü yaşamışlardır.

Allah rızası için ve dinlerini yaşamak için bunu yaptıkları için kendilerine “muhacir” denilmiştir.

Bu hicret yapan kişi manasına gelir.


4. Sınıf Din Kültürü Anka Kuşu Yayınevi Kitabı Sayfa 88 Cevapları


Etkinlik


Soru : Akabe biatlarının Müslümanların Mekke’den Medine’ye hicret etmesindeki rolü ve önemi nedir? Sınıfınızda tartışınız.


Kısa Cevap : “Akabe biatlarının Müslümanların Mekke’den Medine’ye hicret etmesindeki rolü ve önemi nedir?” ile ilgili kısa cevabı için tıklayınız.

Uzun Cevap :

Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem İslamiyet’i yaymak görevi olduğu için İslamiyet’i yaymış ve Medine’de bulunan Müslümanlarla biat yani bir nevi söz almıştır.

Bu bir atlar sayesinde Medine’ye dönen Medineli Müslümanlar hem İslamiyet’i tanıtmış hem de bilmiş olduğu bilgileri insanları aktararak peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellemin gelişini heyecanla bekleyen insanların oluşmasına katkı sağlamıştır.

Mekke’deki zulüm ve işkencelerden bakan Mekkeli Müslümanlar Medine’ye gittikleri zaman İslamiyet’in vermiş olduğu aşkla da heyecanla karşılanmışlardır.

Böylece İslamiyet zulümlerden kurtulup daha çok yayılma ve bir devlet haline gelme şeklini almıştır.


4. Sınıf Din Kültürü Anka Kuşu Yayınevi Kitabı Sayfa 89 Cevapları


Düşünelim


Soru : Medine, Müslümanlar açısından neden önemlidir?


Kısa Cevap : “Medine, Müslümanlar açısından neden önemlidir?” ile ilgili kısa cevabı için tıklayınız.

Uzun Cevap :

Medine Müslümanlar açısından çok değerlidir. Çünkü peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem’in kabri burada bulunmaktadır.

Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem Mekke’den Medine’ye zulümlerden kaçarak sığınmış ve Medineli ile Müslümanlar onlara büyük bir cömertlikle kucak açmıştır.

Peygamber Efendimiz 10 yıl boyunca peygamberlik hayatını burada sürdürmüş ve burada vefat ederek orada gömülmüştür.

Hz Ebubekir Hz Ömer, Hz Osman ve Hz Ali gibi büyük sahabelerin de burada halifelik yapma sebebiyle Medine ayrı bir önem taşımaktadır. 

Our Score
Binbaşı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!
Exit mobile version