Ana Sayfa > 4. Sınıf Din Kültürü Kitabı > 4. Sınıf Din Kültürü Kitabı Sayfa 75-76-77-78-79-80-81 ANKA Yayınları

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni
Yüzbaşı
Konular1109
Cevaplar0

4. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Doğumu, Çocukluk ve Gençlik Yılları Metni Cevapları Sayfa 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81


4. Sınıf Din Kültürü Kitabı Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Doğumu, Çocukluk ve Gençlik Yılları Metni Cevapları


4. Sınıf Din Kültürü Anka Yayınevi Kitabı Sayfa 75-76-77-78-79-80-81


Düşünelim


Soru : Hz. Muhammed’in (s.a.v.) doğduğu yerle ilgili neler biliyorsunuz?


Kısa Cevap : “Hz. Muhammed’in (s.a.v.) doğduğu yerle ilgili neler biliyorsunuz?” ile ilgili kısa cevabı için tıklayınız.

Uzun Cevap :

Hz. Muhammed sallallahu aleyhi ve sellemin Arabistan’da bulunan Mekke şehrinde dünyaya geldiğini, Mekke’de insanların Hac ve umre yapmak için gitmiş oldukları Kabe’nin bulunduğunu, çöl iklimine sahip ve sıcak bir bölge olduğunu, peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellemin 622 yılına kadar burada yaşadığını ve ilk peygamberlik vazifesini burada aldığını biliyorum.

Peygamber efendimizin doğmuş olduğu yıllarda burası sıcak bir bölge olduğu için çocukları süt anneye verildiğini ve peygamber efendimizin de Halime adındaki süt anneye verildiğini biliyorum.


4. Sınıf Din Kültürü Anka Kuşu Yayınevi Kitabı Sayfa 76 Cevapları


Etkinlik


Soru : Allah’ın Kutlu Elçisi Hz. Muhammed (s.a.v.), doğmadan önce babasını, altı yaşında da annesini kaybetmiştir. Bu durum, onun ne gibi zorluklar yaşamasına sebep olmuş olabilir? Düşüncelerinizi aşağıdaki satırlara yazınız.


Kısa Cevap : “Allah’ın Kutlu Elçisi Hz. Muhammed (s.a.v.), doğmadan önce babasını, altı yaşında da annesini kaybetmiştir. Bu durum, onun ne gibi zorluklar yaşamasına sebep olmuş olabilir?” ile ilgili kısa cevabı için tıklayınız.

Uzun Cevap :

Bir insanın annesini ve babasının olması çok önemlidir. Ben anne babamı çok seviyorum ve onların daima yanımda olmasını istiyorum.

Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem doğmadan önce babasını 6 yaşındayken de annesini kaybettiğinde bence çok üzülmüş ve annesi babası olan çocuklara imrenmiştir.

Dedesi ve amcası her ne kadar iyi insanlar olsa da bence bu kalbindeki kırıklık asla geçmemiştir.

Nitekim peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem peygamberlik zamanlarında bile annesine olan sevgisini dile getirmiştir. Bu içerisinde bulunan anne özlemine işaret etmektedir.


4. Sınıf Din Kültürü Anka Kuşu Yayınevi Kitabı Sayfa 77 Cevapları


Etkinlik


Soru : Hılfu’l-Fudûl topluluğuna katılması, Peygamber Efendimizin (s.a.v.) hangi ahlaki özelliklere sahip olduğunu gösterir?


Kısa Cevap : “Hılfu’l-Fudûl topluluğuna katılması, Peygamber Efendimizin (s.a.v.) hangi ahlaki özelliklere sahip olduğunu gösterir?” ile ilgili kısa cevabı için tıklayınız.

Uzun Cevap :

Hılfu’l-Fudûl topluluğuna katılması, Peygamber Efendimizin (s.a.v.) in cesaretini göstermektedir. Çünkü zalimliğin üst seviyede olduğu bir toplumda haksızın elinden tutmak ve güçlü olsa da zalime karşı durmak büyük bir cesaret gerektirir.

Ayrıca bu peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellemin adalete verdiği önemi ve merhametini göstermektedir.


4. Sınıf Din Kültürü Anka Kuşu Yayınevi Kitabı Sayfa 78 Cevapları


Etkinlik


Soru : Yukarıdaki olay, Sevgili Peygamberimizin (s.a.v.) kişiliği ve toplumdaki konumu hakkında size nasıl bir fikir vermektedir?


Kısa Cevap : “Yukarıdaki olay, Sevgili Peygamberimizin (s.a.v.) kişiliği ve toplumdaki konumu hakkında size nasıl bir fikir vermektedir?” ile ilgili kısa cevabı için tıklayınız.

Uzun Cevap :

Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem kendisine peygamberlik gelmeden önce de adaleti, doğruluğu ve üstün zekasıyla bilinen biriydi.

Yukarıdaki olaydan da anlaşıldığı gibi peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem herkese ikna edecek ve herkesi memnun edecek bir zeka örneği göstermiş ve adaletiyle hükmetmiştir.


4. Sınıf Din Kültürü Anka Kuşu Yayınevi Kitabı Sayfa 80 Cevapları


Etkinlik


Soru : Peygamberimizin (s.a.v.), kendisinin üzerinde emeği olan büyüklerine karşı davranışları, onun hangi ahlaki özelliklere sahip olduğunu gösterir? Sınıfınızda  tartışınız.


Kısa Cevap : “Peygamberimizin (s.a.v.), kendisinin üzerinde emeği olan büyüklerine karşı davranışları, onun hangi ahlaki özelliklere sahip olduğunu gösterir?” ile ilgili kısa cevabı için tıklayınız.

Uzun Cevap :

Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem hem yanında yaşamış olduğu dedesi gibi büyüklerine çok değer vermiş hem de peygamberlikten sonra bile gerek süt annesini gerek süt annesinin akrabalarını gerekse de annesinin akrabalarını bile gözeterek vefasını göstermiştir.


4. Sınıf Din Kültürü Anka Kuşu Yayınevi Kitabı Sayfa 81 Cevapları


Etkinlik


Soru : Peygamberimizin (s.a.v.) çocukluk ve gençlik yıllarındaki erdemli davranışlarıyla kendi davranışlarınızı karşılaştırınız. Onun güzel ahlakıyla sizin davranışlarınız arasında ne gibi fark ve benzerlikler olduğunu değerlendiriniz.


Kısa Cevap : “Peygamberimizin (s.a.v.) çocukluk ve gençlik yıllarındaki erdemli davranışlarıyla kendi davranışlarınızı karşılaştırınız.” ile ilgili kısa cevabı için tıklayınız.

Uzun Cevap :

Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellemin daima güler yüzlü olması, kendisine bir şey söylendiği zaman anlayışla ve kibarlıkla karşılık vermesi, bu kadar zalim bir toplumda bu kadar cesur olmasını takdir ediyor ben de onun gibi olmaya çalışıyorum.

Ama zaman zaman sinirlenerek sinirlerimi hakim olamıyor ve söylememesi gereken sözler söyleyebiliyorum.


Düşünelim


Soru : Hz. Muhammed (s.a.v.) hangi yılda peygamber olmuştur? Onun peygamberlik hayatının kaç yılı Mekke’de, kaç yılı Medine’de geçmiştir?


Kısa Cevap : “Hz. Muhammed (s.a.v.) hangi yılda peygamber olmuştur? Onun peygamberlik hayatının kaç yılı Mekke’de, kaç yılı Medine’de geçmiştir?” ile ilgili kısa cevabı için tıklayınız.

Uzun Cevap :

Hz Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem 610 yılında Ramazan ayında Hira dağı’nda kendisi 40 yaşındayken peygamber olmuştur.

Peygamberlik hayatı 23 yıl sürüp 13 yıllık Mekke’de 10 yılı ise Medine’de geçmiştir.

Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem peygamberlik hayatı boyunca büyük zekası ve büyük ahlakıyla görevini yerine getirmiş ve kıyamete kadar bütün insanlara örnek olmuştur. 

Our Score
Binbaşı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!
Exit mobile version