Ana Sayfa > 2. Sınıf Ders Notları > “Yalancı Çoban” hikâyesini biliyor musunuz? Biliyorsanız arkadaşlarınıza anlatınız. 

Türkçe Öğretmeni
Binbaşı
Konular1969
Cevaplar0

2. Sınıf Türkçe Kitabı “Yalancı Çoban” hikâyesini biliyor musunuz? Biliyorsanız arkadaşlarınıza anlatınız.  konusunu kısaca ele alacağız. 


“Yalancı Çoban hikâyesini biliyor musunuz Biliyorsanız arkadaşlarınıza anlatınız”


““Yalancı Çoban” hikâyesini biliyor musunuz? Biliyorsanız arkadaşlarınıza anlatınız. ” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Hayır, yalancı çoban hikayesini bilmiyorum.


““Yalancı Çoban” hikâyesini biliyor musunuz? Biliyorsanız arkadaşlarınıza anlatınız. ” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Evet, yalancı çoban hikayesini biliyorum. Bu bir masaldır.

Bir zamanlar köyün birinde bir çoban varmış. Koyunları otlatırken canı sıkılmış ve köylülere bir şaka yapmaya karar vermiş.  Köye koşarak , “koyunlara kurt saldırıyor ” diye bağırmış. Köylüler koşarak gelmişler ve kurt olmadığını görmüşler.

Bunu üç kere tekrarlamış. Köylüler üçüncü seferinde inanmak istemeseler de yemin ederek onları ikna etmiş. Koyunları otlatırken sürüye gerçekten kurt saldırmış. Çoban koşarak köylülere haber vermiş.

Köylüler yine şaka yaptığını düşünerek ona inanmamışlar. Çoban üzgün bir şekilde sürüye geri dönmüş. Kurt sürüdeki koyunları yemiş. Çobanda yalanından dolayı çok pişman olmuş.


““Yalancı Çoban” hikâyesini biliyor musunuz? Biliyorsanız arkadaşlarınıza anlatınız. ” konusunu videolu bir şekilde izleyebilir ve dinleyebilirsiniz.
 

Our Score
Binbaşı
Yalancı çoban hikayesini çok fazla duyarız yalancılığın doğru olmadığını doğru söylemenin ne kadar önemli olduğunu ve yalan söylediğimiz zaman kimsenin bize inanmayacağını anlatan bir hikaye olarak bilmekteyiz. Yalancı çoban köylüleri kandırsa daha sonradan gerçeği söylese de köylüler ona inanmamıştır çünkü doğruyu söylemediği için onun her zaman yalancı olduğunu düşünmüşler ve onun sözüne kanaat getirmemişlerdir yalan söylemek doğru bir davranış değildir eğer çevremizdeki insanlar yalan söylersek bize güvenmezler.
Binbaşı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!
Exit mobile version