Ana Sayfa > 8. Sınıf İnkılap Tarihi Kitabı > 8. Sınıf İnkılap Tarihi Kitabı Sayfa 120-121 MEB Yayınları

İnkılap Tarihi Öğretmeni
Çavuş
Konular130
Cevaplar0

8. Sınıf İnkılap Tarihi Kitabı Millî Mücadele’nin Sanata ve Edebiyata Yansımaları Metni Cevapları Sayfa 120, 121


8. Sınıf İnkılap Tarihi Kitabı Millî Mücadele’nin Sanata ve Edebiyata Yansımaları Metni Cevapları


8. Sınıf İnkılap Tarihi Kitabı Sayfa 120-121


 Soru : Aşağıda, Tarık Buğra’nın “Küçük Ağa” (Görsel 3.45) romanından İstanbul’un işgaliyle ilgili bir bölüm okuyacaksınız. Kitabın yazarı siz olsaydınız eksik cümleyi nasıl tamamlardınız?

“…Sonbahar, Anadolu’yu kurşun yüklü bulutlar ve ürpertici rüzgarlarla tarıyordu. Bütün Anadolu’nun üstünden o bulutlardan başka bulutlar geçiyor, o rüzgarlardan başka rüzgarların sürüklediği bulutlar geçiyordu.

Şimdi düşman endişesine vatanı, istiklali ve yaşama hakkını kaybetme endişesine bir de tedirginlik eklenmişti…
Payitahta düşman askeri girmişmiş. Yunan ordusu insanlığın eşini görmediği bir zulüm fırtınası gibi içerlere kadar dayanmışmış, aynı büyük ve asil devletin nimeti ile beslenen Rumlar, Ermeniler arkadan vurup dururlarmış. Bahar öyle bir geliş geldi ki sanki bütün mışmışlar ocak ayının donları, fırtınaları gibi çözülüp silinip gitti, sanki her şey yeniden başlıyordu, tıpkı 1071’deki gibi, tıpkı 1299’daki gibi. Sanki Anadolu kocaman bir kovandı da oğul vermeye hazırlanıyordu. Kısacası sallantılar, kararsızlıklar, bozgun tohumları ve ürkeklikler eriyip gitmiş ufuk aydınlanmış, ruh doğmuştu. O ruh


Cevap :

O ruh ülkenin yeniden doğması için sanki var olmuştu. Mustafa Kemal Atatürk geldi ve ülkemize özgürlük kavuştu.İşte bu şekilde özgürlük kelimesi en güzel ve en iyi şekilde karşılık bulabilirdi.

Ülkemizin Atatürk gibi özgür ve lider ruhlu bir insana ihtiyacı vardı. Mustafa Kemal Atatürk ülkemizi yönetmeye başladığı zaman ülkemiz düzene girdi ve ülkemiz daha refah bir hale gelmiş oldu.

Mustafa Kemal Atatürk sayesinde kadınlar bir çok hak ve özgürlük kazanmış oldu. Mustafa Kemal Atatürk sayesinde ülkemiz daha mutlu ve özgür hale gelmeyi başardı. Ülkemiz Mustafa Kemal Atatürk sayesinde daha iyi ve güzel bir hale gelmiş oldu. 

Our Score
Binbaşı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!
Exit mobile version