Ana Sayfa > 8. Sınıf İnkılap Tarihi Kitabı > 8. Sınıf İnkılap Tarihi Kitabı Sayfa 69-70 MEB Yayınları

İnkılap Tarihi Öğretmeni
Çavuş
Konular130
Cevaplar0

8. Sınıf İnkılap Tarihi Kitabı Amasya Görüşmeleri Metni Cevapları Sayfa 69, 70


8. Sınıf İnkılap Tarihi Kitabı Amasya Görüşmeleri Metni Cevapları


8. Sınıf İnkılap Tarihi Kitabı Sayfa 69-70


 Soru : Mustafa Kemal, İtilaf Devletleri ile yapılacak barış görüşmelerine niçin Temsil Heyeti’nin uygun gördüğü kişilerin katılmasını istemiştir? Açıklayınız.


Kısa Cevap : “Mustafa Kemal, İtilaf Devletleri ile yapılacak barış görüşmelerine niçin Temsil Heyeti’nin uygun gördüğü kişilerin katılmasını istemiştir? Açıklayınız.” ile ilgili kısa cevabı için tıklayınız.

Uzun Cevap :

Çünkü Mustafa Kemal İtilaf devletleriyle yapılacak görüşmelerde kendisi gibi düşünmeyen kişilerin mücadeleye engel olabileceklerini düşünmüştür. Bu yüzden İstanbul Hükûmeti’nin değil de Temsil Heyetinden birinin temsil etmesini istemiştir.


8. Sınıf İnkılap Tarihi MEB Yayınları Kitabı Sayfa 70 Cevapları


 Soru : Mustafa Kemal Mebusan Meclisinin hangi nedenlerle İstanbul dışında toplanmasını istemiştir? Tartışınız.


Kısa Cevap : “Mustafa Kemal Mebusan Meclisinin hangi nedenlerle İstanbul dışında toplanmasını istemiştir? Tartışınız.” ile ilgili kısa cevabı için tıklayınız.

Uzun Cevap :

Mustafa Kemal Mebusan Meclisinin işgale en uzak Anadolu’nun ortasında her yere ulaşabileceği, ulaşma ve haberleşmenin iyi olduğu, batıya yakın ve işgal edilmemiş bir yer olmasını istemiştir.

Mustafa Kemal Atatürk Mebusan meclisinin İstanbul’da toplanmasının güvenlik açısından sorunlar yaratabileceğinden dolayı istememiştir.

Ayrıca İstanbul Anadolu’ya ulaşım açısından birçok sıkıntı barındırdığından dolayı Ankara’nın meclis için en doğru yer olacağını düşünmüş ve bu yönde hareket etmiştir. 

Our Score
Binbaşı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!
Exit mobile version