Ana Sayfa > 8. Sınıf Ders Notları > Aziz Sancar, kırk yıl boyunca hangi soruya cevap aramıştır? Sizce bu süre bir araştırma için uzun mudur?

Türkçe Öğretmeni
Binbaşı
Konular1969
Cevaplar0

8. Sınıf Türkçe Kitabı Aziz Sancar, kırk yıl boyunca hangi soruya cevap aramıştır? Sizce bu süre bir araştırma için uzun mudur? konusunu kısaca ele alacağız. 


“Aziz Sancar, kırk yıl boyunca hangi soruya cevap aramıştır? Sizce bu süre bir araştırma için uzun mudur?” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Aziz Sancar, 40 yıl boyunca fotoliyaz enziminin işlevini biz insanlarda da diğer canlılarda olduğu gibi benzer bir mekanizma olup olmadığı sorusuna cevap aramıştır. Bence bu süre ne kadar uzun olsa da bir araştırma için çok uzun değildir.


“Aziz Sancar, kırk yıl boyunca hangi soruya cevap aramıştır? Sizce bu süre bir araştırma için uzun mudur?” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Aziz Sancar katılmış olduğu seminerden sonra kendisine yeni bir araştırma konusu elde etmiştir.

Seminerde fotoliyaz enzimi hakkında bilgiler edinmiş ve bu enzimin memeliler dışındaki pek çok canlıda ışığa tepki vererek devreye girdiğini ve bu canlıların DNA yapılarında meydana gelmiş hasarları onardığını öğrenmiştir.

Bu bilgiyi doğrultusunda bu enzimin işlevini biz insanlarda da gören benzer bir mekanizma olup olmadığını araştırmak ve bunun var olup olmadığını öğrenmek üzere tam 40 yılını harcamıştır.

Aziz Sancar 40 yıl boyunca farklı üniversitelerde, bilimsel araştırma kurumlarında ve laboratuvarlarda bu soruya yanıt aramıştır.

Var olan araştırma yöntemleri aşama sağlamasında yetersiz kaldığından dolayı yeni, özgün yöntemler geliştirmiş ve karşılaştır zorluklar kendisini yıllayarak başarıya ulaşmıştır.

Bence 40 yıl bir araştırma için her ne kadar bana uzun gelse de araştırmalar bu kadar uzun süreli ve sabır gerektirici şeylerdir. 

Our Score
Profile Photo
Binbaşı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!