Ana Sayfa > 8. Sınıf Ders Notları > “Forsa” adlı metnin konusundan ve ana fikrinden hareketle defterinize hikâye edici bir metin yazınız.

Türkçe Öğretmeni
Binbaşı
Konular1969
Cevaplar0

8. Sınıf Türkçe Kitabı “Forsa” adlı metnin konusundan ve ana fikrinden hareketle defterinize hikâye edici bir metin yazınız. konusunu kısaca ele alacağız. 


““Forsa” adlı metnin konusundan ve ana fikrinden hareketle defterinize hikâye edici bir metin yazınız.” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Günlerden bir gün Balçiçek isminde bir kız; dışarı çıktığı zaman ağaçların yeşerdiğini, kuşların cıvıladığını, arıların vızıldığını, kelebeklerin uçuştuklarını, rengarenk çiçeklerin kırlarda onun gülümsediğini gördü. Havalar ısınmaya başlamıştı. Demek ki çok istediği domateslerini artık dikebilecekti. Hemen annesinin yanına koştu.

“Anneciğim ilkbahar gelmiş gibi artık çok istediğim domateslerimi dikebilir miyim?” dedi. Annesi “Evet, canım kızım ilkbahar geldi. Domateslerini ekebiliriz. Sen ibriye Su doldur ve bahçeye götür ben de tohum ve kürekleri getireceğim.” der. Balçiçek çok heyecanlıdır. Artık domatesleri ekecek onlar çıktıktan sonra büyükannesi ve büyükbabasına götürebilecekti. Domatesleri annesi ile beraber ektiler ve can suyunu verdiler.  Balçiçek çok heyecanlıydı. 1. gün sabah erkenden kalıp domateslerini suladı. 2. gün aynı şekilde bu 3 gün boyunca böyle devam etti. Balçiçek sonunda sabrını yitirdi. Domateslerin çıkmayacağını kendine inandırmıştı. Onun yerine arkadaşlarıyla kırlarda oyun oynamaya başladı.

Domatesini unutmuştu. Annesi Balçiçek sulamasa da çiçekleri sulamaya devam ediyordu. Domatesler çıkmış, annesi domatesleri toplamıştı bile. Balçiçek bir gün sabah yine kalktı. Domatesleri aklına bile getirmiyordu artık. Kahvaltıda yediği lezzetli domatesleri görünce aklına domatesi geldi. Hemen domates ektiği yere koştu. Kocaman büyüyen fideleri görünce çok şaşırdı. Domatesleri kendisi toplayamamıştı, sabredememişti. Gelecek yıl kendine söz verdi. Bundan sonra domateslerini ekip sabırla bekleyecekti. Domatesin hasadını yapacak, o güzel domatesleri büyük annesine ve büyükbabasına götürecekti. Onlardan çok güzel örgüler alacaktı.


““Forsa” adlı metnin konusundan ve ana fikrinden hareketle defterinize hikâye edici bir metin yazınız.” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Selin babasını kaybettiği 10 yaşında civarındaydı. O yıl çok sıkıntılı ve kaderli geçmişti onun için. Bunca kader ve acıdan sonra birde o yıl kanser olduğunu öğrendi. Dünyası başına yıkılmıştı hem babasının kaybı üstüne bu zalim hastalığının çıkması onu yerle bir etmişti. Ama pes etmeyecekti mücadele edecekti.

Bu hastalıktan babası ona sabrın önemini öğretmişti. Sabırlı olursa elde edemeyeceği bir şey olmadığını, ümidini kaybedenin aslında her şeyini kaybettiğini ona öğretmişti babası. Selin bunların farkındaydı. Mücadele etti her zaman. Okulunun tam olarak bitiremedi. okula gidiyordu ama hastaneye gitmek durumunda olduğu günler okulunu aksatmak zorunda kalıyordu. Bu onu çok üzüyordu çünkü okulunu ve arkadaşlarını çok seviyordu. Yaşı 18’e geldiği zaman artık bu hastalık onun bütün vücudunu sarmıştı. Çok zorlu bir ameliyat olması gerekiyordu. Bu ameliyat çok zorlu bir ameliyattı.

Arkadaşları ona cesaret verdi. Yanında olacağını hissettirdi ve o büyük gün gelmişti. Hastaneye gitti ameliyat çok zorlu geçmişti. Selin günden güne iyi oluyordu ama bir gün fenalaştı. Acilen müdahale etti. Doktorlar ve Selin pes etmeyecekti. Bu hastalığı yenecekti. Kendine çok güveniyordu ve ümidini kaybetmeyevekti. Doktorlar Selin’i iyileştirmeyi başardılar.

Ameliyatın zorlu dönemi bitmişti. Selim artık sağlıklı bir bireydi. Artıkokula gidiyor, arkadaşlarıyla sohbet edebiliyordu. Okulda uyumak zorunda kalmıyordu. Üniversite sınavına hazırlanarak, hep hayali olan moleküler biyoloji ve genetik fakültesini kazandı. Sabretmenin ve ümidini kaybetmemenin mutlu zaferini yaşıyordu. 

Our Score
Profile Photo
8/B
Binbaşı
Ana Fikri: sabretmeliyiz  Başlık: esir düşen kara memiş 
Profile Photo
Binbaşı
Günlerden birgün bir kız ve annesi bir köyde üçra adı verilen ufuk bir yerde yaşıyorlardı ilkbahar sabahında kız annesinin yanına gidip söylenmeye başladı  Ada=annecim artık ilk bahar geldi ne zaman kurtulacağız bu sıkıcı yerden!? Kumsal Anne=Bilmiyorum kızım. Ama baba'n söz verdi 10 yıl sonra ilk bahar ayında geleceğine yani gelmesi yakın bir zamandır Ada=Tamam annecim  Diyip dışarıda deniz kenarında oturup gökyüzünü izliyordu, bir yandanda arıların vızıltılarını dinliyordu kumsal her zaman deniz kenarında oturup babasını bekliyordu ve aradan tam 2 ay geçmişti ve ada artık umudunu kaybediyordu ve bir gün ilk baharın son ayında bir gemi limana doğru geliyordu gemi baya büyüktü ve büyüklüğünden ve basıncından dolayı Kumsal anne ve ada evden çıkmışlardı ve sonunda Deniz yani ada'nın babası gelmişti ada babasına koşarak sarıldı ve Kumsal annede eşime koşarak sarıldı ve gemiye bindiklerinde  Ada=Wow babacım ne kadarda zenginsin  Deniz=o altınlar inciler elmaslar takılar hepsi artık senin benim ve annenin yani hepimizin Kumsal anne=neden geç geldin kızın hep seni gözetliyor du biliyormusun Diyip Güldüler ve İstanbula gittiler
Profile Photo
Binbaşı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!