Ana Sayfa > 4. Sınıf Ders Notları > Hangi bilim insanı hakkında araştırma yaptınız? Araştırmanız sonucunda bu bilim insanı hakkında neler öğrendiniz?

Türkçe Öğretmeni
Binbaşı
Konular1969
Cevaplar0

4. Sınıf Türkçe Kitabı Hangi bilim insanı hakkında araştırma yaptınız? Araştırmanız sonucunda bu bilim insanı hakkında neler öğrendiniz? konusunu kısaca ele alacağız. 


“Hangi bilim insanı hakkında araştırma yaptınız? Araştırmanız sonucunda bu bilim insanı hakkında neler öğrendiniz?” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Ben Aziz Sancar hakkında araştırma yaptım. Araştırmam sonucunda Bu bilim insanının yokluk içerisinde büyüdüğü ve elinde bulunan kısıtlı imkanlara rağmen büyük işler başardığını öğrendim.

Dilini bilmediği bir ülkeye sırf eğitim almak ve başarı elde edebilmek için gittiğini ve büyük mücadeleler sonucunda ülkemizde gururlandırarak Nobel ödülü aldığını öğrendim.

Bir insan yeteneklerini fark edip kendisine inandığı zaman imkanlar da el verirse ve bütün imkanları seferber edip çalışırsa başarıya ulaşacağına inanıyorum.

Aziz Sancar’da bunun en güzel örneği olmuştur.


“Hangi bilim insanı hakkında araştırma yaptınız? Araştırmanız sonucunda bu bilim insanı hakkında neler öğrendiniz?” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

İbn Sina, İslam tarihinin en önemli doktor, astronot ve bilim adamlarından bir tanesidir.

İbni Sina, kızıl, şarbon, karaciğere bağlı olan hastalıklar ve hepatiti gibi hastalıkların varlığını kanıtlamıştır.

Hastalıkların temel nedeninin gözle görülmeyen mikropların olduğunu ilk olarak ortaya koyan bilim insanıdır. Mikrop kavramını da tıp literatürüne sokmuştur. 

Our Score
Yorum Sırala
Profile Photo
Binbaşı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!