Ana Sayfa > 2. Sınıf Ders Notları > İstiklâl Marşı’nın kabulü ile ilgili genel ağdan araştırma yapınız. Mehmet Âkif Ersoy para ödülünü niçin almak istememiştir? Tartışınız.

Hayat Bilgisi Ogretmeni
Binbaşı
Konular1930
Cevaplar0

2. Sınıf Hayat Bilgisi Kitabı İstiklâl Marşı’nın kabulü ile ilgili genel ağdan araştırma yapınız. Mehmet Âkif Ersoy para ödülünü niçin almak istememiştir? Tartışınız. konusunu kısaca ele alacağız. 


“İstiklâl Marşı’nın kabulü ile ilgili genel ağdan araştırma yapınız. Mehmet Âkif Ersoy para ödülünü niçin almak istememiştir? Tartışınız.” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Mehmet Akif Ersoy yazdığı şiiri Türk milletine bağışlamak istemiştir. Hatta para ödülü olduğu için yarışmaya katılmak bile istememiştir. Mustafa Kemal Atatürk’ün ısrarlarından sonra yarışmaya katılmıştır. Ben Mehmet Akif Ersoy’un yerinde olsam aynı şeyi yapardım.


“İstiklâl Marşı’nın kabulü ile ilgili genel ağdan araştırma yapınız. Mehmet Âkif Ersoy para ödülünü niçin almak istememiştir? Tartışınız.” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Mehmet Akif Ersoy İstiklal Marşı’nı yazarken Türk milletine armağan etmiştir. Bu nedenle ödül olarak verilen parayı almak istememiştir ama almak zorunluluğu olduğu için parayı almıştır. Bu parayı hilal-i Ahmer ve Darül mesai Vakfı’na bağışlamıştır. Ben Mehmet Akif Ersoy’un yerinde olsam aynı şeyi yapardım. 

Our Score
Profile Photo
Binbaşı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!