Ana Sayfa > 8. Sınıf Ders Notları > İstiklal Marşı’nın yazıldığı dönemin şartlarını göz önüne alarak Mehmet Âkif’in “Allah bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırmasın.” sözünü niçin söylediğini açıklayınız.

İnkılap Tarihi Öğretmeni
Çavuş
Konular130
Cevaplar0

8. Sınıf İnkılap Tarihi Kitabı İstiklal Marşı’nın yazıldığı dönemin şartlarını göz önüne alarak Mehmet Âkif’in “Allah bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırmasın.” sözünü niçin söylediğini açıklayınız. konusunu kısaca ele alacağız. 


“İstiklal Marşı’nın yazıldığı dönemin şartlarını göz önüne alarak Mehmet Âkif’in “Allah bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırmasın.” sözünü niçin söylediğini açıklayınız.” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Milli mücadele döneminde ülkemiz düşmanların işgaline uğramış ve çok zorlu günler geçirmiştir.

Bu nedenle İstiklal Marşı’nın yazarı olan Mehmet Akif Ersoy bu kötü günlerin bir daha az gelmemesi için Allah bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırmamışsın demiştir.


“İstiklal Marşı’nın yazıldığı dönemin şartlarını göz önüne alarak Mehmet Âkif’in “Allah bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırmasın.” sözünü niçin söylediğini açıklayınız.” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Milli mücadele döneminde ülkemiz birçok zorlukla karşılaşmıştır. Çok fazla yoksulluk çekmiştir. Dinlerini ve dillerini özgür bir şekilde yaşayamamışlardır. Özgürlükleri elinden alınmıştır.

Kendi dillerini konuşamamışlar. Özgürce dinlerini yaşamamışlardır. Baskı altında kalarak düşmanın etkisi altında kalmışlardır. Ülkemizi sömürge altına alıp bizim özgürlüğümüze alan düşmanlardan kurtulmak bizim için çok zorlu olmuştur. Ama bu Kutlu mücadeleyi zaferle kazanıp özgürlüğümüzü yeniden kazanmışızdır.

Mehmet Akif Ersoy bir daha kötü günlerin gelmemesi için İstiklal Marşı’nda Allah bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırmasın demiştir. 

Our Score
Profile Photo
Binbaşı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!