Ana Sayfa > 4. Sınıf Din Kültürü Kitabı > 4. Sınıf Din Kültürü Kitabı Sayfa 68-69-70-71 ANKA Yayınları

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni
Yüzbaşı
Konular1109
Cevaplar0

4. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Doğduğu Çevre Metni Cevapları Sayfa 68, 69, 70, 71


4. Sınıf Din Kültürü Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Doğduğu Çevre Metni Cevapları


4. Sınıf Din Kültürü Anka Kuşu Yayınevi Kitabı Sayfa 68-69-70-71


“4. Sınıf Din Kültürü Kitabı Sayfa 68-69-70-71 ANKA Yayınları”


Düşünelim


Soru : Mekke hakkında neler biliyorsunuz? Bu şehir, Müslümanlar için neden önemlidir?


Cevap : “Mekke hakkında neler biliyorsunuz? Bu şehir, Müslümanlar için neden önemlidir?” ile ilgili kısa cevabı için tıklayınız.

Mekke’nin Arabistan topraklarında olduğunu, Peygamber Efendimizin bu topraklarda doğduğunu ve insanların hacı ve umre yapmak için Mekke’ye gittiklerini ve bu sebeple Mekke’nin çok değerli olduğunu biliyorum. İnsanların neredeyse tamamı hacca gitmek orada hacı veya umre yaparak o Toprakları görmek için can atarlar. Bir çok insan bir kere görse bile hasretini dindiremeyip tekrar tekrar gitmek ister.

Peygamber efendimizin orada doğması ve Kabe’nin o topraklar içerisinde olması Mekke’yi değerli kılmış ve bu yüzden İslamiyet’e ve Peygamber efendimize gönül veren insanların rağbetini uğramaktadır.

Ayrıca Mekke’de bulunan zemzem ve diğer bazı yerlerin Hazreti Adem a.s ve Hazreti İsmail a.s gibi diğer peygamberlerin de bulunmuş oldukları yer olmaları ve bütün peygamber ve dinlerde buraya hürmet edildiği için insanların ortak mekanı olmuştur.


4. Sınıf Din Kültürü Anka Kuşu Yayınevi Kitabı Sayfa 70 Cevapları


Etkinlik


Soru : İnsanların kendi elleriyle yaptıkları putlara tapmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce bu anlayış doğru mudur? Niçin?


Cevap : “İnsanların kendi elleriyle yaptıkları putlara tapmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce bu anlayış doğru mudur? Niçin?” ile ilgili kısa cevabı için tıklayınız.

Uzun Cevap :

İnsanın içerisinde olan bağlanma ve bir yaratıcı sevgisi her zaman vardır. Ancak bu yaratıcının tarihler boyunca geldiği gibi kişinin kendisinden üstün olan bir varlığa olması tercih edilmiştir. Kendi ellerimizle yaptığımız kutlar yine kendi ellerimizle kırılmakta ve bununla ilgili o zaman da yaşayan insanlar da komik durumları ifade etmektedirler.

Müslüman olan Hazreti Ömer Radiyallahu anh puta taptığı dönemleri gülerek anlatmakta ve elleriyle yaptıkları putları helvadan yaptıkları için daha sonra yediklerini ifade etmektedir. Dolayısıyla bu bir geleneksel anlayış olur mantıklı bakıldığı zaman anlamsızdır.


“4. Sınıf Din Kültürü Kitabı Sayfa 68-69-70-71 ANKA Yayınları” konusunu videolu bir şekilde izleyebilir ve dinleyebilirsiniz.
 

Our Score
Profile Photo
Binbaşı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!