Ana Sayfa > 4. Sınıf Ders Notları > Hz. Muhammed (s.a.v) Taif’e niçin gitmiştir? Orada nasıl karşılanmıştır?

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni
Yüzbaşı
Konular1109
Cevaplar0

4. Sınıf Din Kültürü Kitabı Hz. Muhammed (s.a.v) Taif’e niçin gitmiştir? Orada nasıl karşılanmıştır? konusunu kısaca ele alacağız. 


“Hz. Muhammed (s.a.v) Taif’e niçin gitmiştir? Orada nasıl karşılanmıştır?” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Hz Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem Taif’ e İslamiyet’i yaymak ve anlatmak ve kendilerine karşı işkenceyi artıran Mekke müşriklerine karşı yardım istemek için gitmiş ancak orada hakaretle karşılanmış ve taşlanmıştır.

Ancak peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem beddua etmeye hakkı olduğu halde belki soylarından iyi insanlar geleceği duasıyla onlara beddua veya hakaret etmemiştir.


“Hz. Muhammed (s.a.v) Taif’e niçin gitmiştir? Orada nasıl karşılanmıştır?” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

İslamiyet inancı, kölelerin de İslamiyet’te belli bir statü kazanması ve İslamiyet’te sadece din bakımından Üstün olması zengin ve kibirli olan Mekke müşriklerin hoşuna gitmemiş kendi kötü huylarını değiştirmek istemediklerinden İslamiyet’i engellemek ve kendi dillerine devam etmeleri için Müslümanlara türlü türlü işkencelerde bulunmuşlardır.

Hem İslam’a davet etmek için hem de Mekke müşriklerinin bu işkencelerine karşı yardım etmek için peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem Taif’ e gitmiş ancak orada hakaret ve taşlanmakla karşılaşmıştır.

Buna rağmen Peygamber Efendimiz merhameti gereği onlara bir bedduada bulunmamıştır. 

Our Score
Profile Photo
Binbaşı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!