Ana Sayfa > 5. Sınıf Ders Notları > “Söz gümüşse sükût altındır.” atasözünün ne anlama geldiğini arkadaşlarımızla yorumlayalım.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni
Yüzbaşı
Konular1109
Cevaplar0

5. Sınıf Din Kültürü Kitabı “Söz gümüşse sükût altındır.” atasözünün ne anlama geldiğini arkadaşlarımızla yorumlayalım. konusunu kısaca ele alacağız. 


““Söz gümüşse sükût altındır.” atasözünün ne anlama geldiğini arkadaşlarımızla yorumlayalım.” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

“Söz gümüşse sükut altındır.” Atasözü bazen konuşmanın işe yaramadığı durumlarda veya kırgınlık kavga gibi şeylerin büyüyeceği zamanlarda susmanın daha değerli olduğunu ifade etmek içindir.


““Söz gümüşse sükût altındır.” atasözünün ne anlama geldiğini arkadaşlarımızla yorumlayalım.” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

İnsanların birbirleriyle anlaşma biçimleri konuşmadır.

Ancak ne yazık ki bazen konuşma fayda etmez, karşıdaki insan bizi dinlemek istemez veya ortak bir nokta bulunamaz ise bu durumda susmak ve olayın büyümemesini sağlamak yapılacak en akıllı iştir.

Konuşmanın fayda etmediği durumlarda veya olayın büyüyeceği zamanlarda büyüklerimiz “söz gümüşse sükut altındır” atasözünün söylemiş ve gerçekten çok yerinde bir davranışta bulunmuşlardır.

Bizler de yeri geldiği zaman veya bize haksızlık yapıldığı zaman hakkımızı savunmalı ancak kavganın aşırı büyüyeceği durumlarda bir müddet dahi olsa susmalı ve karşı tarafın bizi anlamadığı durumlarda ise elimizden geleni yaptıktan sonra susarak tercihi ona bırakmalıyız. 

Our Score
Profile Photo
Binbaşı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!