Ana Sayfa > 4. S─▒n─▒f Sosyal Bilgiler Kitab─▒ > 4. S─▒n─▒f Sosyal Bilgiler Kitab─▒ Sayfa 77-78-79-80-81 Tuna Yay─▒nlar─▒

Sosyal Bilgiler Ogretmeni
Y├╝zba┼č─▒
Konular625
Cevaplar3

4. S─▒n─▒f Sosyal Bilgiler Ders Kitab─▒ Ya┼čad─▒─č─▒m Yer Cevaplar─▒ Sayfa 77, 78, 79, 80, 81


4. S─▒n─▒f Sosyal Bilgiler Kitab─▒ Ya┼čad─▒─č─▒m Yer Metni Sorular─▒ ve Cevaplar─▒


4. S─▒n─▒f Sosyal Bilgiler Kitab─▒ Sayfa 77-78-79-80-81


Soru : Haritalar olmasayd─▒ neleri yapmakta zorlan─▒rd─▒k? Neden?


K─▒sa Cevap : “Haritalar olmasayd─▒ neleri yapmakta zorlan─▒rd─▒k? Neden?” ile ilgili k─▒sa cevab─▒ i├žin t─▒klay─▒n─▒z.

Uzun Cevap :

Haritalar bizlere belirli bir konumun yerin bir├žok ├Âzelli─čini ve yer ┼čekillerini g├Âstererek ├Â─čretici eserlerdir.

Haritalar─▒n olmad─▒─č─▒n─▒ d├╝┼č├╝n├╝rsek ya┼čam─▒┼č oldu─čumuz yerler hakk─▒nda pek bir bilgi edinemez ya┼čad─▒─č─▒m─▒z yerin veya herhangi bir ba┼čka konumu ┼čekillerini, ├Âzellikleri hakk─▒nda pek ├žok konuda bilgimiz olmazd─▒.

Denizciler veya yery├╝z├╝ ┼čekilleri hakk─▒nda bilgi verecek olan ki┼čiler bile haritalar─▒ kullanmaktad─▒rlar.

Haritalar─▒n olmamas─▒ durumunda gidecek olan rota belirlenemez ve gemi ticareti veya gemi yolculuklar─▒ imkans─▒z hale gelirdi.

Haritalar bu ve bir├žok alanda bizlere kolayl─▒k sa─člamakta ve bilgileri kolayca akl─▒m─▒za tutmam─▒za yard─▒mc─▒ olmaktad─▒r.


4. S─▒n─▒f Sosyal Bilgiler Tuna Matbaac─▒l─▒k Ders Kitab─▒ Sayfa 79 Cevab─▒


Soru : T├╝rkiye fiziki haritas─▒ ├╝zerinde ya┼čad─▒─č─▒n─▒z yeri inceledi─činizde hangi renklerin bulundu─čunu g├Âr├╝yorsunuz? Bu renklerden yola ├ž─▒karak ya┼čad─▒─č─▒n─▒z yerin co─črafi ├Âzellikleri hakk─▒nda neler s├Âyleyebilirsiniz?


Cevap :

─░stanbul’un bulunmu┼č oldu─ču Marmara B├Âlgesi T├╝rkiye fiziki haritas─▒nda ye┼čil tonlar─▒ ile g├Âsterilmektedir.


Soru : Ya┼čad─▒─č─▒n─▒z yerin co─črafi ├Âzellikleri hakk─▒nda bilgi veren hik├óye, efsane, ┼čiir, t├╝rk├╝ vb. eserler var m─▒d─▒r? Varsa bunlara hangi ├Ârnekleri verebilirsiniz?


K─▒sa Cevap : “Ya┼čad─▒─č─▒n─▒z yerin co─črafi ├Âzellikleri hakk─▒nda bilgi veren hik├óye, efsane, ┼čiir, t├╝rk├╝ vb. eserler var m─▒d─▒r? Varsa bunlara hangi ├Ârnekleri verebilirsiniz?” ile ilgili k─▒sa cevab─▒ i├žin t─▒klay─▒n─▒z.

Uzun Cevap :

Ya┼čad─▒─č─▒m yer ─░stanbul’dur ve bu yerin co─črafi ├Âzellikleri hakk─▒nda bir├žok hikayeyi bir Bir efsane bir g├╝l ┼čiir ve t├╝rk├╝ ve benzeri eserler vard─▒r.

Bunlara ├Ârnek olarak bir efsane verilebilir.

Bu efsanelerde bir ka├ž─▒ Hans Hermann Russack’ ─▒n “─░stanbul ve efsaneleri “adl─▒ makalesinde vard─▒r.

├ťsk├╝dar rakibi Licinus’ u yenen Konstantinos bir gece r├╝yas─▒nda Roma imparatorlu─ču’nun batmak ├╝zere oldu─čunu g├Ârm├╝┼č ve eski roman─▒n temelini kuran enenin memleketi olan Truva gidip orada yeni ba┼čkenti kurmaya karar vermi┼čtir.

Burada roma’ya be┼čik olan Truva eskisinden de g├╝zel yap─▒lacak ve Roma ┼čehri ile imparatorlu─ču’nun y─▒k─▒lmas─▒ndan bu suretle ka├ž─▒r─▒lm─▒┼č olacakt─▒.

Kayser Konstantinos, Ajaks’ ─▒n mezar─▒n─▒ merkez tutarak yeni ba┼čkenti gruplar─▒n─▒ ├žizmi┼č duvarlar y├╝kselterek ┼čehrin kap─▒lar─▒n─▒ meydana ├ž─▒karmaya ba┼člam─▒┼čt─▒r.

Bunu yaparken pa├žavralara b├╝r├╝nm├╝┼č bir kad─▒n─▒n kendisinden giyecek dilendi─čini r├╝yada g├Ârm├╝┼č ve Bu r├╝yay─▒ tabir edenler Kayseri ba┼čka biri y─▒k─▒k ┼čehri tekrar meydana getirmesini s├Âylemi┼člerdir.

Konstantinos yeniden ├Âl├ž├╝p bi├žmeye ba┼člam─▒┼č fakat g├Âkte inen g├Ârkemli bir Kartal Kayseri’nin elinden ├Âl├ž├╝ ipini kapm─▒┼č ve denize a┼čarak eski Bizans ┼čehrinin kap─▒s─▒ ├Ân├╝ne b─▒rakm─▒┼čt─▒r.

Bu i┼čareti anlamakta gecikmemi┼č kartal─▒n ├Âl├ž├╝ ipini d├╝┼č├╝rd├╝─č├╝ Bizans duvarlar─▒ ├Ân├╝nde tekrar i┼če koyulup yeni roman─▒n s─▒n─▒rlar─▒n─▒ ├žizmeye ba┼člam─▒┼čt─▒r.


Soru : Yukar─▒daki t├╝rk├╝de ├çar┼čambaÔÇÖn─▒n hangi co─črafi ├Âzelliklerinden s├Âz edilmektedir?


Cevap :

Yukar─▒daki t├╝rk├╝de ├çar┼čamba’n─▒n ye┼čil ve sola bir alan oldu─ču co─črafi ├Âzelliklerinden s├Âz edilmektedir.


4. S─▒n─▒f Sosyal Bilgiler Tuna Matbaac─▒l─▒k Ders Kitab─▒ Sayfa 80 Cevab─▒


Oltu Destan─▒
├ç─▒kt─▒m kalesine g├Âr├╝nd├╝ ba─člar,
Cana can kat─▒yor yaz─▒ OltuÔÇÖnun.
Serviler dibinden deresi ├ža─člar,
Y─▒kan─▒r ├Ârde─či kaz─▒ OltuÔÇÖnun.
Do─čusundan da─člar de─čer semaya,
G├╝ney Narman, kuzey ┼čanl─▒ Balkaya,
Bat─▒da rastlan─▒r biraz ovaya,
Me┼čhurdur Vak─▒flar D├╝z├╝ OltuÔÇÖnun.
Yelleri etrafa koku da─č─▒t─▒r,
Has bah├žesi sanki ─░rem Ba─č─▒ÔÇÖd─▒r,
Bu ┼čen kasaban─▒n Maden ├ça─č─▒ÔÇÖd─▒r,
Tan─▒nm─▒┼č k├Âm├╝r├╝, tuzu OltuÔÇÖnun.
Asar─▒atika kalesi vard─▒r,
Sel├žuk T├╝rklerinden bir yadig├órd─▒r,
Ne yaz─▒k bu yerde arazi dard─▒r,
Topra─ča ge├žmiyor s├Âz├╝ OltuÔÇÖnun.
┼×e┬şref G├ťRB├ťZ


ÔÇó ┼×iirden hareketle OltuÔÇÖnun co─črafi ├Âzellikleri ve yery├╝z├╝ ┼čekilleriyle ilgili olarak hangi ├ž─▒kar─▒mlarda bulunabilirsiniz?


Cevap :

┼×iirden hareketle Oltu’ nun co─črafi ├Âzellikleri ve yery├╝z├╝ ┼čekilleri ile ilgili olarak da─čl─▒k ve engebeli oldu─čunu ovalar─▒n─▒n ve d├╝zl├╝k alanlar─▒n─▒n az oldu─čunu ├ž─▒karabilirim.


ÔÇó ┼×iirde OltuÔÇÖnun hangi do─čal kaynaklar─▒ndan s├Âz edilmektedir?


Cevap :

┼×iirde Oltu’ nun oltu ta┼č─▒ ve k├Âm├╝r, ─░rem ba─člar─▒ Birg├╝l Da─člar ve kalesi gibi do─čal kaynaklar─▒ndan s├Âz edilmektedir.


4. S─▒n─▒f Sosyal Bilgiler Tuna Matbaac─▒l─▒k Ders Kitab─▒ Sayfa 81 Cevab─▒


G├╝lek Bo─čaz─▒

ÔÇťVak┬ştiy┬şle To┬şros Da─č┬şla┬şr─▒ ge┬ş├žit ver┬şmez┬şmi┼č. ─░n┬şsan┬şlar ─░├ž Ana┬şdo┬şluÔÇÖdan Ak┬şde┬şniz sa┬şhille┬şri┬şne ine┬şbil┬şmek i├žin te┬şpe┬şler┬şden ge├ž┬şmek zo┬şrun┬şda imi┼č┬şler. Ama bir┬şg├╝n To┬şros┬şlarda ya┬ş┼ča┬şyan bir dev is┬şte┬şme┬şden, bil┬şme┬şden in┬şsan┬şla┬şra yar┬şd─▒m edi┬şver┬şmi┼č. Bu dev, ai┬şle┬şsi ile bir┬şlik┬şte To┬şros┬şlar─▒n g├╝┬şney etek┬şle┬şrin┬şde otu┬şrur┬şmu┼č. Ne ol┬şmu┼č┬şsa ol┬şmu┼č, bir g├╝n dev ile ka┬şr─▒┬şs─▒ kav┬şga et┬şmi┼č┬şler. Bu du┬şru┬şma k─▒┬şzan de┬şvin ka┬şr─▒┬şs─▒, k─▒┬şz─▒┬şn─▒ al┬şd─▒┬ş─č─▒ gi┬şbi ka┬ş├ž─▒p git┬şmi┼č. Dev eve gel┬şmi┼č, bak┬şm─▒┼č ki ev┬şde kim┬şse┬şcik┬şler yok. He┬şmen an┬şla┬şm─▒┼č ba┬ş┼č─▒┬şna ge┬şlen┬şle┬şri. Ta┬şkip et┬şmek i├žin yo┬şla ko┬şyul┬şmu┼č. Dev bu, yo┬şru┬şla┬şcak de┬ş─čil ya, uzun me┬şsa┬şfe┬şle┬şri bi┬şle k─▒┬şsa za┬şman┬şda a┼č─▒┬şver┬şmi┼č. Za┬şval┬şl─▒ ka┬şr─▒┬şs─▒ ise ko┬şca┬şs─▒┬şn─▒n ken┬şdi┬şle┬şri┬şne ye┬şti┼č┬şmek┬şte ol┬şdu┬ş─ču┬şnu g├Â┬şr├╝n┬şce k─▒┬şz─▒┬şn─▒ sarp ka┬şya┬şlar┬şdan a┼ča┬ş─č─▒ atarak ka├žmaya de┬şvam etmi┼č. K─▒┬şz─▒┬şn─▒n d├╝┼čmekte ol┬şdu┬ş─ču┬şnu g├Â┬şren dev, he┬şmen b├╝┬şt├╝n g├╝┬şc├╝y┬şle da┬ş─č─▒ or┬şta┬şs─▒n┬şdan ay─▒r┬şm─▒┼č ve yav┬şru┬şsu┬şnu tutuver┬şmi┼č. ─░┼č┬şte bu olay┬şla birlikte G├╝┬şlek Bo┬ş─ča┬şz─▒ mey┬şda┬şna gel┬şmi┼č. B├Âyle┬şce bir dev┬şai┬şle┬şsi┬şnin mut┬şsuz┬şlu┬ş─ču ├╝ze┬şri┬şne, bin┬şler┬şce ai┬şle┬şyi birbi┬şri┬şne ba─č┬şla┬şyan bir ge┬ş├žit ku┬şru┬şlu┬şver┬şmi┼č.ÔÇŁ (1)


Soru : Efsanede anlat─▒lan olay─▒n ge├žti─či yerin co─črafi ├Âzellikleriyle ilgili olarak hangi ├ž─▒kar─▒mlarda bulunabilirsiniz?


Cevap :

Efsanede anlat─▒lan olay─▒n ge├žti─či yerin co─črafi ├Âzellikleri ile ilgili olarak yar─▒n Sarp Kayalar, dik yama├žlar ve da─čl─▒k oldu─ču ├ž─▒kar─▒mlar─▒nda bulunabilirim.


Soru : ├ťlkemizin farkl─▒ yerlerinin co─črafi ├Âzelliklerini anlatan edeb├« ├╝r├╝nlere ba┼čka hangi ├Ârnekleri verebilirsiniz?


K─▒sa Cevap : “├ťlkemizin farkl─▒ yerlerinin co─črafi ├Âzelliklerini anlatan edeb├« ├╝r├╝nlere ba┼čka hangi ├Ârnekleri verebilirsiniz?” ile ilgili k─▒sa cevab─▒ i├žin t─▒klay─▒n─▒z.

Uzun Cevap :

Maddeler Halinde ├ťlkemizin farkl─▒ yerlerinin co─črafi ├Âzelliklerini anlatan edeb├« ├╝r├╝nlere ba┼čka ├Ârnekler

 • ─░stanbul K─▒z Kulesi Efsanesi
 • Van G├Âl├╝ Canavar─▒ Efsanesi
 • A─čr─▒ Da─č─▒ Efsanesi
 • Elaz─▒─č Hazar G├Âl├╝ Efsanesi
 • Sivas T├Âd├╝rge G├Âl├╝ Efsanesi
 • Defne Efsanesi
 • Lokman Hekim Efsanesi
 • Sivas Y─▒ld─▒z Da─č─▒ T├╝rk├╝s├╝
 • Erzurum P─▒nar Ba┼č─▒ndan Bulan─▒r T├╝rk├╝s├╝
 • ─░ndim ├çay─▒r Bi├žmeye T├╝rk├╝s├╝
 • G├╝l Kuruttum T├╝rk├╝s├╝


 

Our Score
Yorum S─▒rala
Profile Photo
Binba┼č─▒

E-posta adresiniz yay─▒nlanmayacak. Gerekli alanlar * ile i┼čaretlenmi┼člerdir

error: Content is protected !!